Yüz Mezoliftingi


Yüz Mezoterapisi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Mezoterapi ağrı veya hastalıkları, vücutta bulundukları yere lokal olarak uygulanan mikro enjeksiyonlar yoluyla kontrol altına alan ya da tedavi eden bir tıbbi uygulamadır.

Yüz mezoterapisi mezoliftingi cilde canlılık ve parlaklık veren bir tekniktir. Yapılan müdahale ile birlikte elastin ve kolajen birleşimi aktif olur böylelikle cilt sıkılaşır, gerilir ve toparlanır. Cilt üzerine sürülen kozmetik kremler cilt bariyerini geçemediği için cildin alt tabakalarına etki edememektedir.
Ancak yüz mezoterapisi işlemi sayesinde kullanılan cilde faydalı ilaç ve kremler cildin alt tabakalarına kadar nufüs eder. Bu sayede istenen etki hemen gözlenir ve etki süresi de artar. Yüz mezoterapisi (mezolifting) yüzün her bölgesine, boyun, dekolte ve el bölgesine uygulanabilen bir işlemdir. Piyasadaki ürün çeşitliliğinden dolayı bazı ürünlerde 1 seans yeterli olurken, bazı ürünlerde ise 3-4 seans gerekebilmektedir.

Mezoterapide somondan elde edilen kollajen, hücre tazeleyeci, vitaminler, selenyum gibi cilde dolgunluk ve parlaklık veren, nem oranını dengeleyen ürünler kullanılır. Cildin ihtiyacı olan yaşlanma karşıtı vitaminler, cilde mikro iğneler ile uygulanabilmektedir.

Bu vitaminler; A, D, E gibi antioksidanlar, selenyum, ginko, biluba, hyaluronic asit ve bir takım hücre tazeleyicilerdir. Yüz mezoterapisi; zaman içinde ciltte eksilen vitaminlerin yerine konulmasına bağlı, ciltte yenilenme, cildin nem ve esnekliğinde gözle görülür artma sağlar.

Uygulanan cilde faydalı ilaçlar sayesinde kısa vade de parlaklık ve canlılık, orta ve uzun vade de ise cilt yapısının esneklik ve gerginliği sağlanır. Ciltteki matlık ve ton farklılıkları ise zaman içinde azalır cilt rengi dengelenir. Güneş hasarı ve kolajen kaybı birleşerek cildin dolgunluğunu ve görünümünü bozar.

Yüz mezoterapisinde ilaçlar küçük miktarlarda karıştırılarak cildin içine ve altına doğrudan verilir. Mezoterapi ile cilt etkili maddelerden kısa sürede faydalanılabilir. Ayrıca ilaçlar çok az miktarda verildiği için kullanılan maddelerin yan etki olasılığı oldukça düşüktür.

Yüz mezoterapisi (mezolifting) cildi tazeleyen, cilt kırışıklığı ve cilt sarkmalarına etkili olan doğal bir yöntemdir. Mezolifting oldukça etkili bir yaşlanma karşıtı tedavi uygulamasıdır. Yüz mezoterapisi sonrası, cilt daha taze ve dinlenmiş görünür. Cildin elastikiyeti artar ve cilt sarkması azalır. Kırışıklıklar hafifler. Cilt parlak bir görünüme kavuşur.

Yüz Mezoterapi̇si̇ İşlemi̇ Nasil Uygulanır?

Yüz mezoterapisinde uygulama öncesi cilt temizlenir ve dezenfekte edilir. İşlemden yarım saat önce anestezik kremler ile uygulama bölgesinin ağrı ve acı hissı azaltılır. Yüz mezoterapisinde, hazırlanan karışım çok küçük ve ince iğnelerle cilt içine veya üstüne verilir.

Yüz mezoterapisi başlangıçta 1-4 hafta aralıklarla uygulanır. Ortalama 4-6 seans sonrası 3-6 ayda bir tekrarı yapılabilir. Yüz mezoterapisi sonuçları ikinci seanstan sonra ortaya çıkmaya başlar. Tedavi bittikten sonra cilt yenilemeye devam eder.

Yüz Mezoterapi̇si̇ Ki̇mlere Uygulanmaktadır?

 • Parlaklığını ve canlılığını yitirmiş cilde sahip olanlara,
 • Cildinde sarkma ve kırışıklık sorunu bulunanlara,
 • Yorgun görünümlü cilde sahip olanlara,
 • Sigara kullanımına bağlı olarak cildi hasar görmüş kişilere,
 • Zararlı güneş ışınlarının etkilerini en aza indirmek isteyen kişilere,
 • Cildi güneşten zarar görmüş kişilere,
 • Hamile olan ve emzirme döneminde olan kadınlara,
 • Regüle olmayan diyabet hastalarına,
 • Damar tıkanıklığı olan ve geçmişte felç geçirmiş olanlara,
 • Kan pıhtılaşma bozukluğu olanlara,
 • Kalp hastalığı olanlara,
 • Cilt enfeksiyonu olanlara ve
 • Uygulanan maddeye karşı alerjisi bulunanlara mezoterapi işleminin uygulanması önerilmemektedir.

Yüz Mezoterapi̇si̇ Hangi̇ Sıklıkta Uygulanmalıdır?

Yüz mezoterapisi başlangıçta 4-5 seans olarak uygulanmaktadır. Seansların 14 günde bir tekrar edilmesi gerekmektedir. Seans sayısı ve uygulama aralığı cildin durumuna, yapısına .hastanın yaşına ve uygulanma amacına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Yaşça ileride olan kişilerde ve cildi yüksek oranda yıpranmış kişilerde daha uzun seanslar uygulanabilmektedir. Yüz mezoterapi seanslarının düzenli olarak uygulanmasının ardından, mezoterapi sürecinin bitmesi ile birlikte 3 ila 6 ay kadar süre sonra mezoterapi işleminin tekrarı yapılabilmektedir. Mezoterapi işlemi sonrası cilt kendini yenilemeye devam etmektedir.

Yüz Mezoterapi̇si̇ni̇n Yüz Bölgesi̇ndeki̇ Kullanım Amaçları Nelerdi̇r?

 • Parlaklığını kaybetmiş ve yıpranmış olan cilde sağlıklı yapısını geri kazandırmak
 • Ciltte sarkmaları engellemek
 • Cildin yaşlanmasını engellemek
 • Güneş ışınlarının zararlı etkilerini engellemek
 • Ciltte oluşan lekeleri hafifletmek ve engellemek
 • Ciltte oluşan çatlakları tedavi etmek

Yüz Mezoterapi̇si̇ İşlemi̇nde Kullanilan Maddeler Nelerdi̇r?

Bu terapideki aktif maddeler dehidrasyon işlemi ile sarkma ve hafif yaşlanmaya karşı koyar, yaşlanma karşıtı etkiye katkıda bulunur.
Ayrıca cildi genç, taze ve nemli tutar. Özellikle aktif bileşen olan çözelti bir tür hyaluronik asit, vitaminler, peptitler, koenzimler, yağ asitleri, amino asitler ve büyüme faktörleri kompleksini bir arada içerir.

Bu maddelerin varlığı hücrelerin metabolizmasını etkiler ve cildin daha pürüzsüz, daha sıkı ve gelişmiş görünmesini sağlayan hidrojen iyonlarının yenilenmesini ve bakımını aktive eder. Bununla birlikte genel olarak yüz mezoterapisinde kullanılan çözelti şunları içerir;

 • Hyaluronik asit
 • A,C,E,B1,B2,B3,B5,B6 vitaminleri
 • Magnezyum
 • Selenyum
 • Bakır
 • Nükleik Asitler
 • Amino Asitler
 • Çinko

Yüz Mezoterapi̇si̇ Sonrasi Nelere Di̇kkat Edi̇lmeli̇di̇r?

 • Yüz mezoterapisi uygulaması sonrasında ilk 24 saat içinde;
 • Uygulama bölgesi (yüz) yıkanmamalıdır,
 • Spor yapılmamalıdır,
 • Aşırı sıcak alanlardan uzak durulmalıdır (solaryum, hamam, sauna vb.),
 • Alkol alınmamalı ve sigara içilmemelidir,
 • Cilt direkt olarak güneşe maruz kalmamalıdır ve
 • Bol su içilmelidir.

Hangi̇ Hastaliklarin Tedavi̇si̇nde Mezoterapi̇ İşlemi̇ Uygulanmaktadir?

Mezoterapi sıklıkla artrit gibi tüm eklem hastalıklarında, boyun ve bel fıtığı ağrıları, migren ve adet ağrıları, spor travmaları, varis gibi bazı damar hastalıkları, ayrıca estetik amaçlı olarak selülit basta olmak üzere, vasküler lekeler, çeşitli cilt problemleri, cilt kırışıklıkları ve saç dökülmelerini engellemek amacıyla kullanılmaktadır.

Mezoterapi Çözeltisi Yüze Nasıl Uygulanır?

Mezoterapi, enjekte edilebilir bir tedavidir. Çok ince bir iğne ile yaklaşık olarak mezoderm içine az miktarda besin çözeltisi verilir. Bu yaklaşık olarak üst cilt tabakasının altına 1 ila 4 milimetre kadar derine inmek anlamına gelebilir.

Mezoterapi maddelerini yüze uygulamanın ikinci bir yolu Dermabrazyon kullanmaktır . Burada, mezoterapi çözeltisini, cildin yüzeysel aşınması yoluyla mezoderm içine sokulan bir işlem kullanılır.

Aynı zamanda, cilt savunma mekanizması bu süreci bir yaralanma olarak algılar ve derhal doğal kolajen ve elastin liflerinin üretimine yol açan iyileşme süreçlerini uyarır. Bu yüzeydeki kırışıklıkları azaltır ve cildi sıkılaştırır.

Mezoterapi Ağrılı Mıdır?

Mezoterapi enjekte edilebilir bir tedavidir. Teorik olarak, iğne veya mezoterapi çözeltisi nedeniyle ağrılı bir tedavi olduğu varsayılabilir, ancak uygulama pratik olarak ağrısızdır.

Bunun nedeni, mezoterapide kullanılan iğnelerin bu amaç için özel olarak tasarlanmış ve son derece incedir ve yüze her uygulamadan önce özel bir anestezik merhem verilmektedir. Bu da, süreci neredeyse ağrısız hale getirir.

Yüz Mezoterapisi Hakkında Bilmeniz Gereken Diğer Bilgiler

Yüz Mezoterapisi tedavisi, cilt donukluğu ile mücadele ve yüz hatlarını yeniden şekillendirmek için kullanılır. Bu nedenlerden dolayı, yüzlerine ekstra nemlendirme ve yaşlanmayı yavaşlatmak isteyen gençler arasında bile popülerdir.

Mezoterapi bileşenleri, doğal cilt kollajeninin yenilenmesine ve ince çizgilerin azalmasına katkıda bulunur. İşlem sırasında, fibroblastların aktivasyonuna ve kollajen ve elastin üretimindeki artışa neden olan ve cildinizin gençleşmesini, parlaklığını ve derinin nemlenmesini sağlayan bir mekanizma ortaya çıkar.

Sonuç doğaldır ve yaşınıza ve cildinizin bireysel ihtiyaçlarına bağlı olarak kendi terapötik yolunuzu seçme fırsatına sahip olabilirsiniz.
Hiçbir yan etkiye neden olmaz ve cilt tedaviden sonra özel bir bakıma ihtiyaç duymaz, böylece tedavi tamamlandıktan hemen sonra günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz.

İlk seanstan itibaren gözle görülür iyileşme belirtileri görebileceksiniz ve Mezoterapi sonucu 2 ila 4 ay sürecek. İstenen estetik etki, tedavi birikimsel olarak hareket ettiği için 4 ila 6 seanstan sonra tamamen gerçekleştirilir. Bu nedenle her 15 ila 20 günde bir seanslar önerilir. Tedavilerin başlamasından 3 ay sonra, seanslar bakım aşamasına girer ve terapötik sonucu sürdürmek için her 2 ila 6 ayda bir yapılır.

Yüz Mezoterapisi, Hyaluronik veya Botulinum Toksin tedavisi gibi diğer non-invaziv sıkma ve nemlendirme tedavileri ile birleştirilebilir.

 

0(533) 458 46 40