Yüz Germe

İlerleyen yaş, yer çekimi, stres, sigara, içki, kötü beslenme, güneş ışınlarının etkisi v.s gibi nedenlerle yüz bölgesinde sarkmalar, gözaltı torbalanmaları, yüzde derin kırışıklıkları görülür.

İlerleyen yaşlarda yüzdeki yumuşak doku azalır ve yüz kemikleri üzerinden yer çekiminin etkisiyle aşağı doğru sarkar. Bu durumu yüzün cildinin yüze bol gelmeye başlaması olarak nitelendirmek mümkündür. Yüz germe ameliyatlarındaki amaç bu bolluğu ortadan kaldırıp daha gergin ve diri bir cilt meydana getirmektir. Yüz germe ameliyatı ile yüz derisindeki sarkmış fazlalıklar alınır, deri altındaki ince kas tabakası tekrar şekillendirilip gerilir.

Yaşlı Yüz Görünümü Nasıl Anlaşılır?

Yaşlanmanın yüz bölgesinde oluşturduğu değişiklikler şöyledir:

 • Alın çizgilerinde belirginleşme
 • Kaşlarda düşüklük
 • Göz kapaklarında sarkmalar
 • Göz kenarlarında kaz ayağı denilen çizgilenmeler
 • Gözaltlarında torbalanmalar ve çizgilenmeler
 • Sarkmış yanaklar ve elmacık bölgesinde dolgunluk azalması
 • Ağız-burun kıvrımı bölgesinde deri katlantıları ve derinleşme
 • Çene kontur hatlarında bozulma-kaybolma
 • Boyunda-gıdı bölgesinde sarkma ve yağlanmalar
 • Boyunda perdelenmeler-derin kırışıklıklar
 • Yüz derisinde güneş lekelerinde artmalar

Yüz Germe Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Yüz germe ameliyatları mevcut problemin olduğu bölgeye göre alın ve kaşları içeren üst yüz bölümü, göz hizası ve çevresini içeren orta yüz bölümü ve ağız, çene ve boyun bölgesini içeren alt yüz bölümü şeklinde de ayrılır. Yüz gençleştirme ameliyatlarında amaç; yüzün değişik bölgelerinde sarkmış ve gevşemiş ciltteki dokuları orijinal yerlerine asmak ve sarkmış derilerin fazlasını atarak deriyi gerginleştirmektir.

Yüz germe ameliyatında izler, şakak bölgesinde saçlı deri içinde, kulak önü ve arkasındaki doğal kıvrımlarda gizlenir. Ameliyat izleri gizlendiği için çok belirgin olmaz.

Yüz germe ameliyatlarına kombine olarak göz kapağı ameliyatları, deri soyma, dolgu – botoks gibi uygulamalar yapmak da başarıyı artırır.

Ameliyat Süresi Ne Kadardır?

Ameliyat genel anestezi altında 2-5 saat sürer. Ancak izole yüz ameliyatı ile beraber alt ve üst göz kapağı estetiği, alın germe, kaş kaldırma gibi girişimler de yapılırsa bu süre uzar.

Ameliyat Sonrası Dönemde Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

Ameliyat sonrası hasta bir gece hastanede kalır ve sonrasında taburcu edilir. Ağrı çok beklenen durum olmamakla birlikte, ağrı kesicilerle geçecek şekilde ağrılar görülebilir. Bazı durumlarda 1-2 gün sonra çıkarılacak şekilde drenler konur. Yüzde şişlikler ve morluklar görülmesi olasıdır. Ancak 1-2 hafta içinde neredeyse tamamen kaybolur. Hasta bu dönemden sonra günlük hayatına döner. Uygun hastalara yapılan uygun yüz germe ameliyatlarının etki süresi 8-10 yıl kadar devam eder. Ancak yaşlanmanın ameliyattan sonraki dönemde de devam ettiğini akılda tutmakta fayda vardır.

Belirli bir Yaş Aralığı Olmalı mı?

Yüz germe operasyonları genellikle yaş ilerlediğinde tercih edilen cerrahi bir işlemdir. Ancak bazen cerrahi işlemler olmadan (botulinum toksin uygulaması, lazer, dolgu, radiofrekans gibi) yeterli olsa da bazen de cerrahi işlemlere ihtiyaç duyuluyor. Çünkü cerrahi olmayan işlemler belli yaş dönemine kadar yeterli olsa da özellikle 50 yaş sonrası cerrahi işlemler daha çok tercih ediliyor.

Yapılan cerrahi işlem yalnızca kulak önünde yapılır ve germe işlemi daha az yapılırsa bu mini yüz germe olarak adlandırılır. Bu cerrahi işlemin tercih edilme sebebi ameliyat bölgesini da az tutarak süreci hızlanmaktır. Ancak bu işlem 40 ile 50 yaş arası tercih edilir. Bu yaş aralığından sonra özellikle çene bölgesinde deri sarkması daha yoğun olacağından 50 yaş üstü hastalarda uygulanmaz.

Yüz germe ameliyatları daha çok 45 ile 55 yaş aralığında tercih edilir bunun öncesinde ise cerrahi olmayan müdahalelerle sorun giderilebilir. Bu nedenle ameliyat cerrahi bir işlem olduğundan çok gerekli olmadıkça söz konusu yaş aralığı tercih edilmelidir.

Yüz Germe İle İlgili Merak Edilenler

Yüz germe işlemi cerrahi bir uygulamadır. Bu nedenle uzman bir doktor tercih etmeniz gerekir. Botulinum toksin uygulaması, dolgu ve lazer cerrahi bir işlem değildir. Ancak bunun için de uzman biriyle çalışmanız gerekmektedir. Çünkü sonuçta vücudunuzun en değerli parçası yüzünüzü emanet edeceksiniz.

Yüz germe işlemi tamamlandıktan sonra iz kalıp kalmayacağı bir merak konusudur. Kulak çevresinde olduğundan belli olmaz. Ancak işlem sonrası daha belirgin olacağından bu dönemde izleri kapatmak amaçlı saçınızı uzatmakta fayda olacaktır. Ayrıca bu dönemde sigara ve alkolden uzak durmak sağlığınız için önemli olacaktır. Operasyondan sonra 30 ile 40 gün arasında saç boyatılması önerilmez. Bu nedenle saçınızı ameliyattan 10 gün önce boyamanız gerekir. Bu dönem de Kendinize son derece dikkat etmelisiniz. Kozmetik ürünlerinden, spordan, ev işlerinden bir süre uzak durmanız gerekecektir.

Yüz Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Yüz germe ameliyatı yaklaşık olarak 5 ile 7 saat arasında değişebilir. Ameliyat sonrası buz uygulaması yapmak son derece önemlidir. Yüzünüzdeki ödemin atılmasında size yardımcı olacaktır. Operasyon sonrası iyileşme süresi ise 3 ile 6 hafta sürebilir. Bu dönemde doktorunuzun tavsiyelerini harfiyen uygulamak zorundasınız. İyi ve genç görünmek için yaptırdığınız bu işlem sizi 10-15 yaş genç gösterir ve yaklaşık 10 yıl boyunca kalıcı bir etki yaratır.

Yüz germe ameliyatı profesyonel bir işlem olduğundan mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Ameliyat sonrası komplikasyonlara maruz kalmamak için ise doktorumuzun önerilerini dikkate almalı ve ameliyat sonrası uygulamanız gereken süreci dikkatli bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir.

 

0(533) 458 46 40