Vajinoplasti – Genital Estetik

Vajinoplasti; yaş, doğum yapma, jinekolojik müdahaleler gibi nedenlere bağlı olarak vajinada meydana gelen gevşeme ve elastikiyet kaybının giderilmesi için yapılan işleme verilen isimdir. Vajina daraltma, vajen daraltma, vajina düzeltme ameliyatı gibi değişik isimlerle de anılmaktadır.

Vajinoplasti Hangi Amaçla Yapılır?

Vajina sıkılaştırıcı ve daraltıcı işlemler öncelikli olarak gevşemiş ve genişlemiş olan vajinayı sıkılaştırma ve gerginliğini arttırma ihtiyaçları doğrultusunda yapılmaktadır. Vajianın sıkılaşması hem erkek hem de kadınlarda cinsel hazzı olumlu olarak etkilemektedir. Bunun yanı sıra düzgün iyileşmemiş doğum izlerinin giderilmesi ve vajinanın estetik açıdan daha iyi bir görünmesini de sağlayan bir uygulamadır. Vajinoplasti işlemi kadınların kendilerine olan güvenlerini arttırarak, cinsel tatmini kolaylaştırmaktadır. Kişi hiç doğum yapmamış olsa dahi, sık cinsel ilişkiye girmeye bağlı olarak meydana gelen elastikiyet kaybının giderilmesi amacıyla da bu işlem yapılabilir.

Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti ameliyatında vajina girişi ve vajinal kanalda daraltma yapılmaktadır. Bu ameliyata ek olarak kadın genital bölgesinde, iç dudakların küçültülmesi, dış dudakların dolgunlaştırılması ve mons pubis olarak adlandırılan bölgenin şekillendirilmesi sağlanmaktadır. İşlem genel anestezi ile yapılmakta olup, ameliyat süresi yaklaşık 1 saattir. Genital bölgede gözle görülür bir iz kalmaz. Uzman ve deneyimli kişilerce yapılan vajinoplasti işlemlerinin ağrılı olması söz konusu değildir. Ameliyat yapılan dönemde adet olunmaması sağlıklı olacaktır. Vajinoplasti işlemi yanında labioplasti (iç dudak estetiği) de uygulanabilir.

Labioplasti (İç Dudak Estetiği) Nedir?

Labioplasti, iç dudakların küçültülmesi ve kısaltılması işlemidir. İç dudakların dışarıya sarkması görsel açıdan kadınları rahatsız etmekte ve estetik kaygıların oluşmasına yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra iç dudakların sarkık olması cinsel ilişkide ağrıya, aynı zamanda idrar yapmada sorunlara neden olabilmektedir. Labioplasti bu gibi sorunların önlenmesi ve estetik görünümün geri kazanılmasında büyük rol oynar.
Vajinoplasti ameliyatları dış genital bölge estetiği anlamına gelen ‘Labioplasti’ ile birleştirilince her açıdan sağlığa kavuşulmasını sağlamaktadır. Labioplasti’de iç dudaklar küçültülüp şekillendirilebilir ve vajina ameliyatı ile kombine olarak yapılabilir. Büyük olan iç dudaklar nedeniyle sıklıkla idrar yolu enfeksiyonu geçiren, genital hijyenini tam olarak sağlayamayan hem de estetik açıdan iyileşme sağlamayı amaçlayan kadınlar pratik bir yöntemle sağlığını geri kazanabilmektedir.

Ameliyat Sonrası

Vajina estetiği ameliyatı sonrası kişisel hijyene özen gösterilmesi, doktorlarca önerilen bakım ve uygulamaların düzenli olarak yapılması yeterli olacaktır. Hasta 2. günden sonra iş hayatına dönebilir. Yapılan ameliyatın türüne göre cinsel perhiz önerilmektedir. İşlemden 1 gün sonra banyo yapılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Ameliyat ciddi bir ağrıya sebep olmamakla birlikte,birkaç gün ağrı, şişlik ve hafif lekenlenme tarzında kanama olması normaldir. Genital estetik ameliyatı doğuma engel değildir. Ancak normal doğum yapılması durumunda vajina tekrar genişleyecektir.

Yapılan bu ameliyatlar sonrası hastaların ve eşlerinin cinsel yaşamlarında pozitif gelişmeler sağlanabilmektedir ancak insanlarda cinsel istek ve arzuları yöneten pek çok faktör mevcuttur. Vajina daraltma ameliyatı gibi cinsel estetik ameliyatları cinsel isteği düzenlemekten çok ilişkideki cinsel hazzı arttırmayı amaçlamaktadır. Cinsel fonksiyon bozukluklarının psikolojik ve genetik açıdan birçok nedeni olduğundan bu tür ameliyatların tüm cinsellik sorunlarına çözüm olması beklenemez.

 

0(533) 458 46 40