Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarına dermatofitler adı verilen tek hücreli mantarlar neden olur. Tırnak hastalıkları arasında en sık rastlanılanı olan tırnak mantarı genelde deride oluşan mantarın temas veya dolaşım yolu ile tırnağa bulaşmasıyla olur. Bunun dışında sert bir yere çarparak tırnağın ezilmesi, zedelenmesi, çok sıkı ince burunlu ayakkabılar giyilmesi ve tırnakların çok derin kesilmesi de tırnak mantarına zemin hazırlar.

Bulaşma Yolları Nelerdir?

Mantarlı bölgenin kaşınması mantarın yayılmasına neden olur. Kaşıma sırasında mantar el tırnağına ve oradan başka bölgelere bulaşabilir. Nemli ortamlarda ya da havuz, hamam gibi yerlerde çıplak ayakla gezmek, ayakları yıkadıktan sonra iyi kurutmamak ve dolayısıyla ayakların nemli kalması, ayakkabı içinde terlemesi, tırnak makası, havlu gibi eşyaların ortak kullanılması da mantar için risk yaratan sebepler arasındadır. Bazı hastalıklar da tırnak mantarına karşı direnci düşürür bunlar: diyabet, bağışıklık sisteminin zayıf olması, kullanılan bazı ilaçlar şeklinde sayılabilir.

Nasıl Anlaşılır?

Tırnakta sararma gibi renk değişiklikleri, kalınlaşma, tırnak altında oyulma, ufalanma hatta bazı durumlarda tırnağın deriden ayrılması bulgular arasında yer alır. Mantarlar daha çok hasarlı tırnaklara yerleşme eğiliminde olduğundan ayakları sıkıştıran küçük veya sivri uçlu ayakkabılar, bilinçsizce yapılan manikür ve pedikür işlemleri, tırnaklara gelen darbeler gibi travmatik durumlara karşı dikkat etmek gerekir. Bu sayılanlar tırnağın yapısını bozarak, enfeksiyona daha açık hale gelmesini sağlar.

Hangi Şikayetlere Yol Açar?

Tırnak mantarı, tırnağın görünümünü ve şeklini bozar. Ayakta meydana gelmişse kötü kokuya sebep olabilir. Tırnakta çatlaklara, kepeklenme tarzı dökülmelere neden olur. Tırnak mantarı olan kişiler uzun süre ayakkabı giymekte, yürümekte, ayakta durmakta zorlanabilirler. Hatta bu durum onlara acı verebilir.

Tedavi İçin Ne Yapılabilir?

Doğru tedavi uygulanmayan mantarlar ilerleyerek zamanla tırnak yatağını ve plağını etkileyerek tırnak köküne kadar inebilir. Tırnak kayıplarına neden olabilir.
Merkezimizde uzman podolog tarafından yapılacak olan ayak tırnak mantarı bakımı sırasında kalınlaşmış ve mantarlı tırnak hastalıklı doku bırakılmayacak şekilde podoloji cihazları ile inceltilerek temizlenir. Hastalıklı dokunun temizlenmesi arkadan sağlıklı uzayan tırnağın mantara bulaşmadan uzamasını sağlar aynı zamanda tırnak kalınlaşmasıyla ayakkabı içerisinde oluşan rahatsızlık giderilmiş olur.
Mantar ya da çeşitli nedenlerden kalınlaşmış tırnakların tek seansta görünümü düzeltilir, sonraki seanslarda ise kalınlığın artmaması ve tırnağın estetik görünmesini sağlamak için onycolit jel sistemi uygulanır. Böylece tırnak yüzeyi özel bir jel ile kaplanmış olur. Düzenli yapılan bakımlar sayesinde tırnak tekrar kalınlaşmaz ve deforme olmaz, görüntüsünü korur.

 

0(533) 458 46 40