Sekiz Nokta Lifting

8 nokta lifting, yüz dolgusu ve minimal invaziv teknikler konusunda uzmanlaşmış Brezilyalı plastik cerrah Mauricio de Maio tarafından geliştirilen cilt gençleştirmeye yönelik cerrahi olmayan bir prosedürdür. Likit yüz germe olarak da bilinen 8 nokta lifting uygulamasında; cildin doğal yapı taşlarından biri olan ve suyu tutan hyalüronik asit bazlı dermal dolgu maddeleri kullanılarak yüzün sekiz stratejik bio-estetik noktasına lifting (kaldırma) işlemi yapılır. Bu yenilikçi yüz germe yöntemi, burun çevresinden dudak çevresine doğru derinleşen nazolabial çizgilerle ağız kenarından çeneye kadar uzanan kukla çizgilerinin derinleşmesini yavaşlatarak cilt sarkmalarının önüne geçmeyi hedefler. Yüz ifadesini bozmadan cilde sağlıklı ve dinç görünmesi için ihtiyaç duyduğu desteği verir.

Cilt gençleştirme alanında hayli başarılı sonuçlar veren 8 nokta lifting, temelde; yaşlanmanın ana belirtileri arasında gösterilen yanak/elmacık kemiği, burun/ağız kenarı, çene ve gıdı bölgelerinde oluşan hacim kaybıyla mücadele etmeye yönelik bir medikal estetik tedavisidir. Alışılagelmiş cilt gençleştirme uygulamalarından farklı olarak cerrahi yüz germeye bir alternatif niteliğinde tasarlanan 8 nokta lifting, yüz hatlarına kaybettiği hacmi geri kazandırarak daha genç ve canlı bir görünüm elde edilmesini sağlar. Elmacık kemiklerini yükseltmeye, çene hattını belirginleştirmeye, gözaltı çukurlarının görünümünü azaltmaya, nazolabial kıvrımları gidermeye ve gıdı hattını şekillendirmeye yardımcı olur.

Sekiz Nokta Lifting Nasıl Yapılır?

Cilt gençleştirme alanında güvenle uygulanan 8 nokta lifting tedavisinin oldukça başarılı sonuçlar vermesinin temel nedeni, yüzü bir bütün olarak ele alması ve tedaviyi, yüzde belli noktaların kolon görevi gördüğü bilgisini kullanarak gerçekleştirmesi. Konusunda deneyimli bir cerrah tarafından öncelikle kişinin yaşı, kemik yapısı ve tıbbi geçmişi irdeleniyor. Üst, orta ve alt olmak üzere kişinin yüz yapısı orantı ve simetri açısından ayrı ayrı derecelendiriliyor. Buna göre hangi dermal dolgu seçeneğinin daha iyi olacağına, enjeksiyonların derinliğine, sayısına ve kişinin işlem sonrası nasıl bir görünüme kavuşacağına dair değerlendirmeler yapılıyor. Ayrıntılı tetkikler ve dikkatli bir muayene sonrası edinilen bulgular doğrultusunda kişiye özel tedavi planı hazırlanıyor.

8 nokta lifting klinik ortamda, anestezi gerektirmeden gerçekleştiriliyor. Uygulamaya başlanmadan evvel dolgu yapılacak alanlar antiseptik ile temizleniyor ve lokal anestezik kremle uyuşturuluyor. Daha sonra kişinin gereksinimlerine göre dermal dolgu maddeleri belirlenen bölgelere (yüzün birden fazla alanına) mikro iğneler yardımıyla nazikçe enjekte ediliyor. İşlem yaklaşık 30 ila 45 dakikada tamamlanıyor. Enjeksiyon noktalarında kullanılan dolgu maddesinin dozu, kişinin beklentilerine ve alınmak istenen neticeye göre değişebiliyor. Dolgu maddelerinin içeriğinde de lidokain (lokal anestezik madde) bulunduğundan kişi işlem sırasında herhangi bir rahatsızlık ya da acı hissetmiyor.
Sekiz nokta liftingin genelde hemen sonuç verdiği gözlemlense de her insanın hem yüz yapısı hem de metabolizmasının hyalüronik asidi parçalama hızı aynı olmadığından sonuçların kendini gösterme süresi kişiden kişiye göre değişebiliyor. Yapılan tek bir seansın etkisi, ortalama 12-18 ay sürmekle birlikte kişisel faktörlere göre değişebiliyor. Kişinin ihtiyacına bağlı olarak hedeflenen sonuçlara ulaşmak için rötuş seansları da yapılabiliyor.

Sekiz Nokta Lifting Uygulamasından Sonra Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

8 nokta lifting işlemi tamamlandıktan sonra enjeksiyon yapılan noktalarda hafif kızarıklık, çok nadiren de şişlik ve morluklar görülebiliyor. Bu tür yan etkiler kısa süreli olup, bir-iki gün içinde kendiliğinden geçiyor. Yan etkiler kaybolduğunda, 8 nokta lifting işleminin nihai sonuçları da gözle görülür hale geliyor. Tedaviyi takip eden ilk 48 saat içinde dolgu bölgelerine dokunmamak, aşırı sıcak ya da soğuğa maruz kalmamak, ağır egzersizlerden kaçınmak ve alkol tüketmemek gerekiyor. Kişi 8 nokta lifting yaptırdıktan sonra günlük yaşantısına rahatlıkla dönebiliyor.

Kimler Sekiz Nokta Lifting Yaptırabilir?

Aşırı kilo verme ya da doğum nedeniyle yüzünde elastikiyet kaybı olan kişiler için de oldukça etkili bir yöntem olan 8 nokta lifting, yüzündeki yaşlanma etkilerinden rahatsızlık duyan ve ameliyatsız yüz germe operasyonu yaptırmayı düşünen kadın-erkek herkese uygulanabiliyor. Buna karşın derin yara izi olan, aktif enfeksiyonu bulunan, hyalüronik asit veya lidokain alerjisi olduğu tespit edilen ve bağışıklığı baskılanmış kişilere 8 nokta lifting tedavisi yapılmıyor.

 

0(533) 458 46 40