Nazolabial Dolgu

Burun kanatlarının yanından başlayıp ağız köşelerine dek uzanan oluğa nazolabial çizgi/oluk denir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte çok daha belirgin bir hal kazanır. Nazolabial dolgu uygulaması diğer bölge dolgu uygulamaları ile birlikte veya tek başına yapılabilir.

Nazolabial Dolgu Nedir?

Zaman içerisinde derinleşen ve yüz ifadesinde değişmelere yol açan bu çizgiler günlük yaşamda yüzün üzgün görünmesine neden olur. Bu durum kişinin psikolojik sağlığını olumsuz etkiler. Başarılı sonuçlar vermesi, acısız ve pratik olması nedeniyle bu dolgu türüne talep her zaman fazladır. İstenilen sonuçların elde edilebilmesi için dolgunun profesyonel hekim tarafından yapılması gerekir. Dolgunun yapıldığı bölgeler diğer kısımlara kıyasla sarkmaya karşı daha fazla meyillidir. Bu nedenle uygulamanın yapılmasına sıklıkla ihtiyaç duyulur. Dudakların yanlarında iki çizgi halinde görülen bu çizgilerin giderilmesi için özel çizgiler kullanılır.

Nazolabial Çizgiler Neden Oluşur?

Kadın erkek fark etmeden herkeste görülen nazolabial çizgiler farklı sebeplerden dolayı görülür. Cilt tipi, cildin kalınlığı, yüzün anatomik yapısı bu çizgilerin en sık görülen nedenleri arasında yer alır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte elmacık kemiklerin düşmesi, yanakların sarkması oluşan kıvrımların daha da derin bir görünüm kazanmasına neden olur. Bu görünümden rahatsız olan kişiler nazolabial dolgu yaptırmayı tercih ederler. Her yaşta görülebilen bu çizgiler özellikle genetik sebepler, yanağın üzerine yatma, yüz anatomisi, yaşlanma nedeniyle yüzün sarkması, yanlış yastık kullanımı, uyku pozisyonları gibi durumlar yüzünden daha derin bir görüntüye sahip olur. Çizgilerin giderilmesi için uzman hekim desteği almakta fayda vardır.

Nazolabial Dolgu Ne İşe Yarar?

Yüz ifadesini olumsuz yönde değiştiren çizgilerin giderilmesini sağlayan nazolabial dolgu gülme çizgilerine veda etmeyi sağlar. Çizgiler derinleşmeden müdahale edildiğinde daha etkili sonuçlar elde edilir. Bu sayede hem kırışıklıkların oluşması önlenir hem de daha az dolgu ile daha sağlıklı bir cilt görünüm sağlanır. Yüzün herhangi bir noktasında doku kaybı olduğunda bunlar zaman içerisinde büyüyerek ilerler. Bu negatif değişimi önlemek için dolgu uygulaması yapmakta fayda vardır. Birkaç dakika içerisinde tamamlanan işlemde hyalüronik asit bazlı dolgu malzemesi kullanılır. Bu sayede uygulanan dolgunun cilde herhangi bir zararı olmaz. İşlemin sonuçları hemen görülmeye başlanır ve kişi kısa süre içerisinde günlük yaşantısına geri dönebilir.

Nazolabial Dolgu Fiyatları 2022

Cilt yenileyici ve gençleştirici estetik operasyon uygulamalarında fiyatlar cilt tipine ve yapısına göre farklılık gösterir. Dolgu operasyonlarında miktar ciltteki kırışıklığın derinliğine inme seviyesine göre değişir. Bu nedenle fiyat aralığı oldukça geniştir. Dolgu miktarının yanı sıra klinik kalitesi, hekim deneyimi, kullanılan malzemelerin güvenilirliği gibi durumlar da fiyatlar üzerinde etkiye sahiptir. Uzman hekim tarafından uygulamanın yapılacağı bölgenin özelliklerine göre her zaman en uygun fiyat teklifleri verilecektir.

Nazolabial Dolgu Kimlere Yapılır?

Nazolabial dolgu yapılacak kişiler burun kenarlarından ağız kısmına kadar uzanan bölgede derin çökme, kırışıklık ve çizgi sorunu yaşayan kişiler olarak ifade edilir. Özellikle yanak bölgesinde çökme olan kişilerde ilgili bölgedeki derinleşme ve kırışıklık daha fazla ortaya çıkacaktır. Genç ya da yaşlı fark etmeden ve kadın erkek ayrımı olmadan herkese uygulanabilen bu dolgu için ilgili kişinin işleme engel bir hastalığının olmaması şartı aranır. Dolgu yaptırmak isteyen kişiler taleplerini uzman hekime ilettiklerinde uygulanacak olan doz miktarı ve işlemin ne şekilde uygulanacağı kişiye özel olarak belirlenir. Kronik rahatsızlığı olan ve 18 yaşının altında bulunan kişiler için bu tür dolgu uygulamaları tavsiye edilmez. Uygunluk durumunu öğrenmek için uygulama öncesinde doktora muayene olunmalı ve doktor onay verdiği takdirde işleme başlanmalıdır.

Nazolabial Dolgu Faydaları Nelerdir?

Sıklıkla başvurulan nazolabial dolgu uygulamasının faydaları şu şekildedir:

 • Cilde canlılık kazandırır.
 • Ciltteki kolajen üretiminin artmasını destekler.
 • Herhangi bir yan etkisinin olmaması nedeniyle dolgu uygulamasına talep her zaman fazladır.
 • Hastalar dolgu yaptırdıktan sonra hızlı bir şekilde günlük yaşamına devam edebilir ve makyaj yapabilir.
 • Uygulamanın hızlı sonuç vermesi memnuniyeti artırır.
 • Diğer estetik operasyonlar ile desteklendiğinde etkisi daha da artar.
 • Zayıf erkeklerde kombine tedaviler şeklinde uygulanabilir.
 • Kısa sürede tamamlanması sayesinde gün içerisinde rahatlıkla yaptırılabilir.

Nazolabial Dolgu Gülüşü Etkiler Mi?

Gülüş çizgisi dolgusu olarak da bilinen nazolabial dolgu çizgiler sebebiyle oluşan yorgun görünümü ortadan kaldırır. Geçici bir dolgu uygulaması olan bu gülüş estetiği ortalama bir yıl boyunca devam eder. Bu sürenin sonunda mutlu cilt görünümünün devam etmesi için dolgu işleminin tekrarlanmasında fayda vardır. Dolgu için en uygun zaman gülme çizgilerinin tekrar belirgin olmaya başlamadığı zamandır. Doku dostu uygulamada hyalüronik asit kullanılır. Özel içeriği sayesinde dolgu ciltte herhangi bir yan etkiye neden olmaz. Özellikle 25 ile 35 yaş arası kişilerde daha işe yarar sonuçlar elde edilir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünüm artacağından gülüş estetiği için dolgu uygulaması tercih edilmelidir.

Nazolabial Dolgu Kimlere Uygulanabilir?

Nazolabial dolgu uygulaması yaptırabilecek kişiler şu şekildedir:

 • Kadın ya da erkek fark etmeden herkese yapılabilir.
 • Tüm cilt tipleri için uygundur.
 • Derin çizgileri olan kişilerde aşamalı olarak dolgu işlemi gerçekleştirilmelidir.
 • Uygulama için genç ya da yaşlı ayrımı yapılmaz.
 • Yanaklardaki çökmesi fazla olan kişiler tedaviye başvurabilir.
 • Kırışık ve çizgi sorunu olanlar bu tedavi içi tercih edilir.
 • Kırışıklık sebebiyle yüz ifadesi sürekli mutsuz ve üzgün görünen kişilerde nazolabial dolgu ile oldukça etkili sonuçlar elde edilir.
 • Kişiye doğru dolgu uygulaması yapılırsa pozitif ve genç bir görünüm ortaya çıkacaktır. Bunun için işlemin uzman hekim tarafından yapılması gerekir.

Nazolabial Dolgunun Etkisi Ne Zaman Görülür?

Sıklıkla uygulanan nazolabial dolgunun etkileri işlemin hemen sonrasında ortaya çıkmaya başlar. Dolgunun içinde bulunan hyalüronik asidin cilde uyum sağlaması ortalama iki haftalık bir süreyi kapsar. Dolgunun asıl sonucu bu süreden sonra ortaya çıkar. Genellikle uygulama iki seferde tamamlandığında daha sağlıklı, orantılı ve estetik bir görünüm elde edilir.

Uygulamada kullanılan dolgu miktarı ne kadar fazla ise dolgunun yüze oturma süresi de o kadar uzun olacaktır. Özellikle hafif gülme çizgileri olan kişilere uygulama yapıldığında ilk işlemden bir hafta ya da on gün sonra dolgu yüzle uyum sağlayacaktır. Tam oturma ile mimiklerle uyumlu hale gelen dolgu sayesinde kişi cildinde gençleşme ve tazelenme elde etmiş olacaktır.

Nazolabial Dolgu Ne Kadar Kalıcıdır?

Başarılı ve tecrübeli bir hekim tarafından yapılan nazolabial dolgunun kalıcılık süresi ideal uzunluktadır. Geçici bir işlem olan bu uygulamada kalıcılık 8 ay ile 10 ay arasında farklılık gösterir. Bu sürenin sonunda dolgu maddesi eriyerek kaybolur ve tekrar gülme çizgileri oluşmadan önce işlemin tekrarlanması gerekir. Yenilenebilir özelliğe sahip olan nazolabial dolgu ince çizgileri olan kişilerde daha uzun süreli sonuçlar verir. Bu süre genellikle kişiden kişiye farklılık gösterir. Uygulama öncesinde doktor tarafından yapılan muayenelerde işlem süresi ve kalıcılığı ile ilgili kapsamlı açıklama yapılacaktır. Kalıcılık süresi boyunca dolgu mimiklerle uyumlu şekilde görünecektir.

Nazolabial Dolgu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Herkese özel olarak yapılan nazolabial dolgu sonrasında dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:
 • İşlem yapıldıktan sonra ilk bir hafta içerisinde aşırı sıcak duş almamak gerekir.
 • Dolgu sonrasında hamam, sauna ve havuz kullanımından kaçınılmalıdır.
 • İşlemin yapıldığı gün ve ertesi gün makyaj yapmamakta fayda vardır.
 • Dolgunun ardından ilk birkaç gün asitli cilt bakım ürünü kullanmaktan uzak durulmalıdır.
 • Ağır spor yapmak dolguyu olumsuz etkileyeceğinden birkaç gün beklemek gereklidir.
 • Estetik görünümün devamlı olması için dolgu tekrarlanabilir fakat ikinci seans arasında altı ay olmasında fayda vardır. Süreye dikkat edildiği takdirde hastanın yüzünde oluklu görünüm oluşmayacaktır.

Nazolabial Dolgu Uygulaması Sonrası Asimetri Olursa Ne Yapılmalıdır?

Dolgu sonrasında beklenmeyen bir durum olduğunda öncelikle aceleci davranmamak gerekir. Tüm dolgu uygulamaları için süreç hastanın memnuniyetini sağlayacak şekilde planlanır. Asimetri olması halinde hasta kontrol randevusunu beklemelidir. Bu bekleme süresinin asıl nedeni ise dolgu uygulamalarında ilgili dolgu maddesinin cilde tam oturmasına kadar sonuçların yanıltıcı olabileceğidir. İstenen süre geçtikten sonra dolgunun ciltteki asıl etkileri ortaya çıkacaktır. Bu süre doktor tarafından yapılan kontrollerin ardından belirlenecektir. Eğer aksi bir durum söz konusu olursa doktorun zamanında müdahalesi ile ciltteki bozuk görünüm ortadan kalkacaktır. Ancak bu gibi durumların görülme olasılığı yok denecek kadar azdır. Hasta memnuniyetini sağlamak adına tüm süreç planlı şekilde gerçekleşir ve her dolgu uygulaması yan etkisi olmayacak şekilde cilde özel olarak yapılır.

 

0(533) 458 46 40