Milia Temizliği

Milia Neden Ortaya Çıkar? Milia Tedavisi Nasıl Olur?

Milia, göz kapağının dış deri tabakasının altında, gözlerin ve burnun etrafında ve çene veya yanaklarda oluşan minik şişliklerdir.
Bazen “süt benekleri” veya “yağ bezesi” olarak da adlandırılan bu inci beyazı veya sarımsı kistler, genellikle kümeler halinde görülür ve yüzün geniş bölgelerine yayılabilir.

Milia en sık bebeklerde görülür. Aslında, zamanında doğan bebeklerin neredeyse yarısında bulunur. Ancak, gençler ve yetişkinler de miliadan etkilenebilir.

Miliaya Neden Olan Şey Nedir?

Milia, ölü cilt hücreleri veya keratin (ciltte ve saçta bulunan bir protein) cildin yüzeyinin altına sıkışıp küçük beyaz bir sivilceye benzeyen şiş bir yumru oluşturduğunda gelişir.

Bunun neden tam olarak anlaşılmamıştır, ancak genellikle hormonlar tarafından tetiklenen ve milianın aksine iltihaplanmaya neden olan akne ile aynı şey değildir.

Güneş tahribatı miliaya katkıda bulunan bir etken olabilir, zira cildi pürüzlü ve derimsi bir hale getirir ve bu nedenle de ölü hücrelerin cildin yüzeyine çıkması ve normal olarak dökülmesi daha zor hale gelir.

Milia ayrıca bir yaralanma, ilaç veya hastalıktan kaynaklanan başka cilt hasarı türleriyle de ilişkilidir. Daha az yaygın olan bu formlara ikincil milia denir.

Bazen, milia tedavi edilmeden zamanla kaybolur; ancak aynı zamanda kalıcı hale de gelebilir ve bunları çıkarmak için belirli adımlar atılmadıkça yapışıp kalabilir.

Miliadan Nasıl Kurtulursunuz

Milia, ağrı ya da yara izine sebebiyet vermez ve çoğu zaman kendi kendine kaybolur.
Bebeklerde meydana gelen milia (yenidoğan miliası) tipik olarak birkaç hafta içinde kendiliğinden düzelir. Büyük çocukları ve yetişkinleri etkileyen birincil milia birkaç hafta veya ay içinde kaybolabilir.

Gözlerin altında meydana gelen miliaların kendiliğinden düzelme olasılığı düşüktür. Bunları cerrahi olarak çıkarmak için kozmetik göz cerrahisi (milia tedavisi dahil) konusunda uzmanlaşmış bir dermatolog veya göz doktoruna başvurun. Milia cerrahi olarak çıkarıldığında dikişe gerek yoktur.
Yüzde oluşan milia (örneğin, yanaklarda, çenede veya burnun yanında) genellikle sterilize edilmiş bir iğne, neşter veya komedon aleti kullanılarak evde güvenle çıkarılabilir.

Komedon aleti, akne lezyonlarını ve miliaları tedavi etmek için genellikle bir ucunda keskin bir lanset ve diğer ucunda yuvarlak bir çıkarıcıya sahip, elde tutulan, kalem şeklinde bir cilt bakım aracıdır.

Enfeksiyonu önlemek için, milia tedavisi için kullanılmadan önce komedon aletinin izopropil alkol ile temizlenmesi ve dezenfekte edilmesine dikkat edilmelidir.

Komedon aleti ile yüz milialarından kurtulmak güvenli ve etkili olsa da, göz kapaklarınızdaki veya gözlerinizin yakınındaki miliaları çıkarmaya çalışmayın. Bölgenin hasasiyeti açısından gözlerin yakınındaki miliaların tedavisi yalnızca bir göz doktoru tarafından gerçekleştirilmelidir.

 

0(533) 458 46 40