Migren Tedavisi

Migren toplumumuzun büyük bir çoğunluğunu etkileyen bir baş ağrısı çeşididir. Migren ile ilgili çok çeşitli tedaviler olduğu gibi, botulinium toksin uygulamaları ile tedavisi de mümkündür.
Migren, baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olup hastaların iş ve sosyal yaşamlarını ciddi oranda düşüren rahatsızlıklardan biridir. Migren botoksu ise migrenin tedavisinde öne çıkan konforlu yöntemler arasında yer almaktadır. Clostridium Botulinum bakterisinin ürettiği Botulinum toksin yani halk arasında bilinen ismiyle botoks estetik uygulamalar başta olmak üzere birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılabilmektedir. Estetik uygulamalar sırasında hastaların migren ağrılarının azaldığını belirtmesi üzerine bu konuda araştırmalar genişletişmiş ve botoksun migren ağrılarına iyi geldiği belirlenmiştir. Migren botoksu migren ataklarını önlemede etkili bir tedavi olarak uzun zamandır kullanılmaktadır.

Migren botoksu nedir?

Botoks, yalnızca enjekte edildiği bölgeye etki etmektedir. Uzun zamandır migren tedavisinde botoks uygulaması etkin şekilde kullanılmaktadır. Bazı migren atakları sık olarak yaşanabilmekte ve bu ataklara bulantı, kusma, ışığa ve sese karşı hassasiyet gelişebilmektedir. Bu hastalarda doktor tarafından belirlenen bölgelere botoks enjekte edilerek kas ve sinirler arasında iletişimsizlik sağlanarak ağrıların önüne geçilmesi sağlanabilmektedir.

Migren botoksu hangi hastalar için uygundur?

Migren botoksu migren tedavisinde yaygın olarak kullanılmakla birlikte her hasta için uygun olmayabilmektedir.
Migren botoksu tedavisi için hastanın ayda ortalama 2 ya da daha fazla migren atağı geçirmesi yada 10 günü aşan baş ağrısı yaşaması gerekmektedir. Yaşanan baş ağrılarının yaklaşık 8 gününün migren benzeri baş ağrıları olması önemlidir. Baş ağrısı ve mide bulantısı, baş ağrısı ile birlikte ışığa ve sese karşı hassasiyet, yaşanan baş ağrısının günlük yaşamı olumsuz etkilemesi migren belirtileri olarak sıralanabilir. Hastaların bu belirtileri ayda bir yaşaması da önemli bir migren belirtisidir.

 • Hamile kadınlarda migren botoksu uygulaması uygun değildir.
 • Aynı şekilde emziren kadınlarda da migren botoksu tedavisi uygulanmamaktadır.
 • 18 yaşın altındaki hastalarda migren botoksu tedavisi uygun değildir.
 • Bir takım kas hastalığı olana kişilerde migren botoksu tedavi amaçlı kullanılmamaktadır.

Migren botoksunun avantajları nelerdir?

Migren atakları kişinin günlük yaşamını tamamen kısıtlayabilmektedir. Hastalarda bulantı, kusma, uyku hali, ışığa ve sese duyarlılık, yalnız kalma isteği gibi pek çok etki görülebilir. Migren tedavisinde kullanılan çeşitli ilaçların d ayan etkileri olabilmektedir. Migren botoksu sayesinde hastalar şikayetlerinden kurtulup sağlıklı bir yaşam sürdürebilmektedir. Bununla birlikte kişi ağır migren ilaçlarının da yan etkilerinden ve düzenli ilaç kullanımından da kurtulmuş olacaktır.

Migren botoksu nasıl yapılır?

Migren botoksu uygulaması hastanın kendi kendisine yapabileceği bir uygulama değildir. Bu konuda eğitimli ve deneyimli doktorun uygulaması gereken bir tedavi şeklidir. Migren botoksu tedavisinde küçük iğneler kullanılmaktadır. Botoks uygulaması baş ağrısına neden olan şakaklar, alın, boyundaki belirli kaslar ve baş arkasına enjekte edilir. Botoks enjekte edildiği bölgedeki sinir uçlarına etki ederek ağrı iletiminde rol oynayan kimyasalların etkisini engellemektedir. Standart uygulamada 33 noktaya botoks enjeksiyonu yapılmaktadır. Ancak tek seansta ne kadar botoks enjekte edileceğine tedaviyi sürdüren doktor karar vermektedir. Belirli bir noktada migren ağrısını daha fazla yaşayan hastalarda bu noktalara daha fazla botoks enjeksiyonu yapılabilmektedir.

Migren botoksu fiyatları?

Migren botoksu fiyatları, uygulamanın yapılacağı merkez ve uygulamayı yapacak doktora göre belirlenmektedir.

MİGREN BOTOKSU HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

 1. Migren botoksu tedavisi kaç saat sürer?
  Migren botoksu tedavisinin her bir uygulaması yaklaşık 1 saat sürmektedir.
 2. Migren botoksu tedavisi etkisini ne zaman gösterir?
  Migren botoksu uygulamasının ektilerini göstermesi kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Bunda atakların şiddeti ve kişinin tedaviye vereceği yanıt etkilidir. Ancak genel olarak migren botoksu tedavisi uygulamadan 15 gün sonra etkisini göstermektedir. Tedaviye dirençli hastalarda migren botoksu migren aşısı ile birlikte kombin olarak kullanılabilmektedir
 3. Migren botoksu uygulamasının kaç seans yapılması gerekiyor?
  Migren botoksu tedavisi standart olarak ilk yıl 4 ayda bir olmak üzere senede 3 seans uygulanmaktadır. İlk uygulamadan sonra 4-6 aylık süre içerisinde ikinci uygulama yapılmaktadır. Daha sonra hastanın ihtiyacına göre 4-6 ay ya da daha uzun sürelerde tekrarı yapılabilir.
 4. Migren botoksu tedavisinin etkisi ne kadar sürer?
  Migren botoksu tedavisinin etkileri kişiden kişiye değişebilmektedir. Yaşanan migren ataklarının yoğunluğu ve şiddeti migren botoksunun etkinliğinde önemli rol oynamaktadır. Genel olarak migren botoksu tedavisinin etkisi ortalama 4 ile 6 ay kadar sürmektedir. Migren kaynaklı ağrıların kontol altına alınmasında başarı oranı çok yüksektir.
 5. Migren botoksu tedavisinin yan etkileri var mıdır?
  Migren botoksu uygulamasının ciddi yan etkileri bulunmamaktadır. Uygulamanın konusunda uzman ve bu konuda deneyimli doktorlar tarafından yapılması önemlidir.
  Migren botoksu tedavisinden sonra görülebilecek yan etkiler şu şekilde sıralanabilir;
  Enjeksiyon yapılan bölgede alerjik reaksiyon görülebilir.
  • Enjeksiyon bölgesinde hafif ağrı ya da kanama
  • Migren botoksu uygulamasının uzun süreli sık kullanımlarında vücut botoksa karşı antikor üretebilmektedir. Bu da tedavinin etkinliğini zaman içeresinde azaltabilmektedir.
  Migren botoksu uygulaması sonrasında kişide yan etkiler gözlemleniyorsa doktora başvurulmalıdır.

 

0(533) 458 46 40