Meme Büyütme

Augmentasyon plastisi olarak da adlandırılan meme büyütme ameliyatı, memelerin hacmini arttırmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu uygulamalarda; meme implantları, meme dokusu veya göğüs kaslarının altına yerleştirilir. Bu yazımızda sizler için meme büyütme ameliyatları hakkında bütün merak ettikleriniz derlenmiştir. Keyifli okumalar dileriz.

Meme büyütme ameliyatı hangi amaçlarla yapılır?

Meme büyütme ameliyatı yaptırmanın çeşitli nedenleri olabilir. Bir memenin diğer memeden daha küçük olması ya da küçük memelere sahip olunması kadınlarda özgüven problemlerine neden olabilir. Bu durum bireyi rahatsız ediyorsa Plastik Cerrahi Bölümü’ne başvurulup muayene olmakta fayda vardır. Bunun haricinde meme kanseri ameliyatı sonrasında da meme estetiği operasyonları içerisinde yer alan meme büyütme ameliyatı yapılabilir. Meme büyütme ameliyatı süreci ve sonrasında karşılaşacağınız görüntü hakkında doğru beklentilere sahip olmak için cerrahınızla açık bir iletişim içinde olmanız çok önemlidir.

Meme büyütme ameliyatlarında ne çeşit implantlar kullanılır?

Meme büyütme ameliyatlarında vücudun kendisinde bulunan yağ dokusu ve kök hücrelerden yararlanabildiği gibi silikon ya da tuzlu su içeren implantlar da kullanılabilir.
Vücudun kendi dokusunun kullanıldığı ameliyatlarda, karnın iki yanında bulunan yağ tabakasından alınan yağlar, meme dokusuna yerleştirilir. Bu yağ dokularının yeni yerlerinde kalıcı olabilmeleri için damarlarla beslenmeleri gerekir. Yeni damarlanmayı oluşturmak için de kök hücrelerle birlikte nakledilmesi gereklidir.
İmplantlar ise silikon bir kılıf içeresinde bulunan tuzlu su ya da yine silikon bir jel içerebilirler. Tuzlu su içeren implantlar, yerine yerleştirildikten sonra steril salin sıvısı ile doldurulurlar.

Meme büyütme ameliyatına nasıl hazırlanılır?

Meme büyütme ameliyatı öncesinde, büyüklüğü, hissi ve görünümü hakkındaki tercihler konusunda plastik cerrah ile görüşülür. Cerrahınız meme yapınızı inceleyecek, yapısına göre düz, dokulu, yuvarlak veya gözyaşı damlası şeklinde, tuzlu su veya silikon jel içeren farklı tipteki implantları ve sizin için uygun olan cerrahi tekniklerin seçeneklerini sunacaktır.
Sigara kullanıyorsanız, ameliyattan önce bırakmanız tavsiye edilir. Bunun haricinde, görüşmeniz sırasında kullandığınız bütün ilaçları hekiminize bildirmelisiniz. Bu ilaçların içerisinde kan sulandırıcı ya da ağrı kesici gibi ilaçlar varsa doktorunuz bunları ameliyattan önce bırakmanızı isteyebilir. Ameliyat olmadan önceki gün, gece 12’den sonra bir şey yiyip içmemek, genel anestezi sırasında oluşabilecek komplikasyonları önlemek açısından önemlidir.

Ameliyat olmaya karar vermeden önce aşağıdakileri göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır:

 • Meme implantları göğüslerinizin sarkmasını engellemez. Sarkan göğüsleri düzeltmek için, göğüs büyütmeye ek olarak mastopekti denilen bir göğüs dikleştirme uygulamasına ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Meme implantlarının ömür boyu süreceği garanti edilmez. Kullanılan implantın ömürleri farklı olmakla birlikte ortalama süresi 10 yıldır. İmplant takıldıktan sonra takılan implantın yırtılması ya da sızdırması denilen implant rüptürü nadir de olsa gözlenen bir durumdur. Ayrıca, ameliyat olduktan sonra alınan ya da verilen kilolar memelerin görüntüsünde değişikliğe neden olabilir. Bununla beraber, memeler yaş ile birlikte değişmeye devam edecektir. Bu gibi sorunlar ileride tekrar bir cerrahi müdahale olasılığını akla getirmelidir.
 • Mamogram sonuçlarını yorumlamak daha zor olacaktır. Meme implantlarınız varsa, rutin mamogramlara ek olarak, özel tetkiklere ihtiyacınız olabilir.
 • Sağlık sigortanız meme implantlarını kapsamaz. Tıbbi olarak gerekli görülen ve kanser sonrası memenin tamamen alınmasını gerektiren mastektomiden sonra bazı sigortalar meme büyütme ameliyatını karşılayabilir. Bunun haricinde, tıbbi olarak gerekli olmayan durumlarda, meme büyütme operasyonları sigorta kapsamında değildir. İlgili ameliyatlar veya gelecekteki görüntüleme testleri dahil olmak üzere bütün masrafları karşılamaya hazırlıklı olmanız gerekmektedir.
 • Hastalar, doktorun tavsiyesi veya kişisel isteklerine göre bir gece hastanede konaklayabilir ya da aynı akşam evlerine dönebilirler. Bazı durumlarda meme dokusuna dren konulması gerekebilir. Drenler genellikle ertesi gün, cerrahi müdahale olmadan kolayca çıkartılabilir. Meme büyütme operasyonu sonrasında 1 hafta araba kullanılması tavsiye edilmez.
 • Meme büyütme operasyonları hemen hemen her zaman genel anestezi altında yapılır. Bununla beraber, bazen, verilen hafif bir sedatif ile birlikte lokal anestezi ile de meme büyütme cerrahisi gerçekleştirilebilir. Ameliyat yaklaşık 1-2 saat arasında sürmektedir.

Meme büyütme operasyonu nasıl yapılır? 

Meme implantını yerleştirmek için cerrahınız üç olası yerden birinde tek bir kesi (insizyon) yapabilir:

 • Göğsünüzün altındaki kıvrımda (inframammary)
 • Kolunuzun altında (aksiller)
 • Meme ucunuzun etrafında (periareolar)

Kesi yapıldıktan sonra, cerrah göğüs dokunuzu göğsünüzün kaslarından ve bağ dokusundan ayıracaktır. Bu, göğüs duvarının en dıştaki kasının (pektoral kas) arkasında veya önünde bir cep oluşturur. Cerrah implantı bu cebe yerleştirecek ve göğüs ucunun arkasında ortalayacaktır.

Salin implantları boş olarak yerleştirilir ve daha sonra yerine yerleştirildikten sonra steril tuzlu su ile doldurulur. Silikon implantlar önceden silikon jel ile doldurulur.
İmplant yerine yerleştirildikten sonra, cerrah insizyonu (açtığı kesiği) dikişlerle kapatacak ve cilt yapıştırıcısı ve cerrahi bantla bandajlayacaktır. Skar (yara) oluşumunu en aza indirgemek için kesi yerinin seçimi önemlidir.

Operasyon sonrasında neler yaşanır? 

 • Ağrı ve şişlik, ameliyattan birkaç hafta sonra ortaya çıkabilir. Morarma gözlenebilir. Yara izleri zamanla solar fakat tamamen yok olmayabilir.
 • İyileşirken, meme implantlarına ekstra destek sağlamak ve konumlandırılmasını korumak için bir sıkıştırma bandajı veya spor sütyeni giymek gereklidir. Gerekli olan sütyeni, cerrahınız size tavsiye edecektir. Ağrı kontrolü hekimiz tarafından reçetelen ağrı kesici ilaçlar ile kolayca kontrol altına alınabilir.
 • Cerrahınızın rutin yaşantınıza dönmeniz ile ilgili talimatlarını dikkatle uymanız gerekmektedir. Vücudunuzun aktif bir şekilde çalışmasını gerektiren fiziksel olarak zorlayıcı bir işiniz yoksa, birkaç hafta içinde işinize dönebilirsiniz. En az iki hafta boyunca nabzınızı veya kan basıncınızı yükselten yorucu aktivitelerden kaçınmanız gerekmektedir. İyileşirken, göğüslerinizin fiziksel temasa veya sarsıntı yaratan hareketlere duyarlı olacağını unutmayın.
 • Cerrahınız vücut tarafından emilmeyen sütürler (dikişler) kullandıysa veya göğüslerinizin yakınına drenaj tüpleri yerleştirdiyse, çıkarılması için bir takip randevusuna ihtiyacınız olacaktır.
 • Göğsünüzde sıcaklık, kızarıklık fark ederseniz veya ateşlenirseniz cerrahi enfeksiyon geçiriyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda en kısa zamanda cerrahınıza başvurmalısınız. Aynı şekilde nefes darlığı veya göğüs ağrısı olan durumlarda vakit geçirilmeden cerraha başvurulmalıdır.

Meme büyütme ameliyatının sonuçları nelerdir?

Meme büyütme, göğüslerinizin boyutunu ve şeklini değiştirebilir. Ameliyat vücudunuzun imajını değiştirebilir ve kendinize olan güveninizi arttırabilir. Ameliyattan sonra gerçekleşen kilo alımı veya kaybı göğüslerinizin görünümünü de değiştirebilir. Memelerinizin görünümünden memnun kalmazsanız, bu sorunları düzeltmek için daha fazla ameliyat gerekebilir.

Meme ameliyatının riski var mıdır?

Her ameliyat belirli komplikasyonlara ve risklere sahiptir. Augmentasyon plastisi de cerrahi bir işlem olduğundan dolayı, aşağıda sıralanan birtakım risklere sahiptir.

 • Meme implantının şeklini bozan skar dokusu
 • Meme ağrısı
 • Enfeksiyon
 • Meme ucu ve meme hissindeki değişiklikler
 • İmplant kaçağı veya rüptürü

Bu komplikasyonları düzeltmek, implantları çıkarmak veya değiştirmek için daha fazla ameliyat gerektirebilir.

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), meme implantları ile bağışıklık sisteminin nadir bir kanseri olan anaplastik büyük hücreli lenfoma (ALCL) gelişimi arasında olası bir ilişki olduğunu belirlemiştir. FDA, meme implantları olan kadınların ALCL geliştirme riskinin çok düşük ancak meme implantı olmayan kişilere oranla artmış olabileceği hakkında bir görüşe sahiptir. Bununla birlikte, ALCL ve meme implantları arasındaki ilişkiyi tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

0(533) 458 46 40