Leke Mezoterapisi

Deri üzerinde koyu renk değişiklikleri meydana gelmesi, ciltte leke oluşumu adını almaktadır. Ciltte koyu renk değişiklikleri, doğuştan olabildiği gibi, zamanla ve sonradan çeşitli sebeplerle de meydana gelebilmektedir. Deri üzerinde güneş ışınlarının olumsuz etkileri sonucu lekelenmeler oluşabilmektedir. Bununla beraber, cilt lekeleri; hamilelik ya da yaşlılık sonrası ortaya çıkabilmektedir. Aynı şekilde, ciltte sivilce sonrası oluşan izler ya da deri hasarı sonrası gelişen deri tümörü şeklindeki lekeler de gözlemlenebilmektedir.

Cilt lekelerinin etkili şekilde tedavisi, lekenin ortaya çıkma sebebinin değerlendirilmesi ve dolayısıyla teşhisinin doğru yapılmasıyla mümkündür. Leke mezoterapisi, ciltte meydana gelen lekelere yönelik gerçekleştirilen oldukça etkili, güvenli ve başarılı bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Leke Tedavisinde İnce Bir Yöntem: Leke Mezoterapisi

Ciltte koyu renk değişiklikleri meydana gelmesi, aslında cildimizde birtakım şeylerin yolunda gitmediğinin habercisidir. Güneş ışınlarının etkisiyle oluşan lekeler, güneşin cildimizde hasar oluşturduğunun, yaşlanma ile oluşan lekeler cildimizde, doğal yaşlanma sürecinin olumsuz etkilerinin birer işaretidir. Bu noktada, cilt belli başlı maddelere ihtiyaç duymaktadır. Cildin ihtiyaç duyduğu maddelerin, yapılan değerlendirmeler doğrultusunda belirlenen niteliklerde uygulanması yöntemi, leke mezoterapisi adını almaktadır.
Leke tedavisi, aslında cildin her zaman ihtiyaç duyduğu, ancak çeşitli sebeplerle karşılamakta zorlandığı belli başlı etken maddelerin, ilgili leke bölgelerine ince ve küçük iğneler kullanılarak uygulanması işlemidir. Lekeli cilt bölgesine cildin ihtiyaç duyduğu maddelerin enjekte edildiği mezoterapi yöntemi ile, maddelerin istenilen seviyelerde verilmesi amaçlanmaktadır. Mezoterapi ile leke tedavisi uygulaması sırasında, lekelerin giderilmesi ve cildin ihtiyaç duyması sebebiyle uygulanan maddelerin, direkt olarak leke içerisine verilmesiyle etkinlikleri arttırılmaktadır.

Mezoterapi ile Leke Tedavisinde Hangi Maddeler Uygulanır?

Güneşlenme sonucu leke oluşumlarını ele alırsak, korunmadan bronzlaşan ciltte, ciddi anlamda nem kaybı yaşandığını ve bu durumun ciltte hasar oluşturduğunu söyleyebilmekteyiz. Bununla beraber, ciltte leke oluşumuna sebep olan diğer faktörler de aslında cildin ihtiyaç duyduğu maddeleri yeterince karşılayamaması ve ciltte hasar oluşması temeline dayanmaktadır. Mezoterapi ile leke tedavisi, ciltte hasarı ve leke oluşumunu beraberinde getiren belli başlı maddelerin direkt olarak leke bölgesine uygulanmasıyla gerçekleştirilmektedir.
Mezoterapi ile leke tedavisinde uygulanan belli başlı maddeleri şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

  • C vitamini
  • Traneksamik asit
  • Glutatyon
  • Doku yapılandırıcılar ve antioksidanlar
  • Retinoik asit
  • Arbutin

Multi vitamin kokteylleriMezoterapi ile Leke Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Mzoterapi ile leke tedavisi, hasar görmüş ve lekeli cilt bölgesine direkt olarak, az ve sık dozlarla cildin ihtiyaç duyduğu maddelerin enjekte edilmesi yöntemidir. Mezoterapi ile leke tedavisi sırasında, ciltte koyu renklerde oluşumların gözlemlendiği noktalara, lekenin koyu renginin açılması ve ciltteki hasarın iyileştirilmesi amacıyla belli başlı maddeler uygulanmaktadır. Mezoterapi ile leke tedavisi, cildin ihtiyaç duyduğu maddelerin cilt içerisine 4-6 mm derinlikte enjekte edilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Bu işlemin üzerine, leke tedavisi devam ürünlerinin de uygulanmasıyla amaçlanan etkiler sağlanmaktadır.
Mezoterapi ile leke tedavisi, haftada ya da iki haftada bir sıklıkla uygulanabilmektedir. Toplamda 4-6 seans gerçekleştirilerek, leke sorunlarına kalıcı tedavi gerçekleştirilebilmektedir. Mezoterapi ile leke tedavisi, başka yöntemlerle kombine edilerek uygulandığı takdirde, seans sayısında ve uygulama aralıklarında değişkenlik meydana gelebilmektedir.

Mezoterapi ile Leke Tedavisi Hangi Yöntemlerle Birlikte Uygulanabilir?

Mezoterapi ile leke tedavisinin kombine uygulanabildiği yöntemleri şu şekilde sıralayabilmekteyiz; -Tropikal leke tedavileri -Kimyasal ve enzimatik peelingler -Renk açma özelliği gösteren sürme ilaçlar -Lazer tedaviler -PRP uygulamaları Mezoterapi ile leke tedavisi, yukarıda belirtilen yöntemler ile ancak, uygun aralıklarla planlanarak kombine edilebilmektedir.

Mezoterapi ile Leke Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Güneş ışınlarının leke oluşumu ve artışındaki rolü oldukça etkilidir. Bu bakımdan mezoterapi ile leke tedavisi sonrası, güneşten doğru şekilde korunma yöntemlerinin uygulanması oldukça önemlidir. Mezoterapi ile leke tedavisi sonrası, sadece yaz aylarında değil kış aylarında da yansıyarak cildimizde olumsuz etkiler oluşturan UV ışınlarından korunmaya dikkat edilmeli, etkili güneş koruyucu kremler kullanılmalı ve güneş kremlerinin etkinliklerinin sürekliliğinin sağlanması amacıyla, kullanım sıklığının arttırılmasına özen gösterilmelidir.

0(533) 458 46 40