Karın Germe

Aşırı kilo alıp verme, hormonal durumlar, geçirilmiş hamilelikler sonrası karın bölgesinde yağlanma, derinin sarkması, cilt çatlaklarının oluşumu ve karın kaslarının gevşekliği durumunu görmek mümkündür. Bu durumlarda karın germe ameliyatına başvurulur.

Özellikle uygun diyet ve egzersizle düzelmeyen karın derisi sarkıklığı ve karın kası gevşekliği olan kişiler karın germe ameliyatı için uygun adaylardır. Abdominoplastiyi kilo vermeden daha çok karın şekillendirme ameliyatı olarak görmek gerekir.

Karın germe ameliyatına karar vermeden önce eğer hasta kilolu ise zayıflayıp ideal kiloya düşmesi önerilir. Kilolu hastalarda karın derisi kalınlığı da fazla olduğundan, normal kilodaki hastalar kadar iyi sonuçlar elde etmek kolay değildir. Bu nedenle önce diyet ve egzersiz önerilir. Egzersiz ve diyetle kilo verdikten sonra sarkmalar için gelen hastalar en uygun hasta grubu arasında yer alır.

Ameliyat nasıl yapılır?

Karın ön duvarındaki kaslar arasındaki bağlar zayıflayıp yırtılınca kaslar arasında ayrılmalar olur. İç organlarının baskısıyla karın dışa doğru çıkık ve sarkmış olarak görünür. Karın germe ameliyatlarıyla karındaki kaslar sıkılaştırılıp, karın ön duvarı daraltılıp, fazla olan yağ ve cilt dokuları alınmış olur. Bu ameliyatla aşağı doğru sarkmış olan göbek deliğinin yeri de değiştirilebilir. Karın germe ameliyatı ile karındaki çatlaklar tümüyle geçmese de büyük kısmı düzelmiş olur.

Karındaki deformiteye bağlı olarak total veya mini karın germe ameliyatı şeklinde yapılır. Total abdominoplastide karın bölgesinde sarkma ve yağlanma belirgin, karın kasları ayrışmasının ileri boyutta olduğu durumlarda düşünülür. Yağlanma ve sarkma durumu göbek altı bölgesinde sınırlıysa bu durumda mini abdominoplasti düşünülür. Göbeğin yeri değiştirilecekse göbek çevresinde ve iç çamaşırı bölgesinde kalacak şekilde izler olur.
Genellikle karın germe işlemine liposuction ameliyatı da ilave edilir. Bu sayede daha iyi görünüş sağlanır.

Ameliyat süresi ne kadardır?

Karın germe ameliyatların ortalama olarak süresi 2-4 saat arasındadır. Hastanın durumuna göre değişmekle birlikte 1 veya 2 gün hastanede tutulduktan sonra taburcu edilir.

Ameliyat sonrası dönemde komplikasyonlar görülür mü?

Karın germe ameliyatları sonrası özellikle sigara içenlerde, diyabetik hastalarda, ek sistemik hastalıkları olanlarda veya çeşitli yara iyileşme problemleri olan hastalarda yara yerinin iyileşmesinde sorunlar ortaya çıkabilir.

Ameliyat sonrası dikkat edilecek noktalar nelerdir?

Ameliyat esnasında içeride kan ve seroma dediğimiz sıvıların birikmesini önlemek için ameliyat sahasına 1 – 4 gün sonra çıkarılacak şekilde drenler konur. İlk birkaç gün ağrı kesicilerle ağrının daha az duyulması sağlanır. Gün geçtikçe ağrılar azalmaya ve hasta kendini daha iyi hissetmeye başlar.

Hastalara özellikle ilk birkaç gün dikiş hattında gerginlik oluşmasın diye öne doğru eğilerek yürümesi, uyku esnasında da arkasına yastık koyacak şekilde uyuması önerilir.
Hasta, ağır bir işte çalışmıyorsa ortalama 1-2 hafta sonra işine döner. Ancak yaklaşık 1-1,5 ay korse kullanması önerilir. 2-3 ay boyunca ise ağır egzersizlerden uzak durmaları tavsiye edilir.
Karındaki şişliklerin tamamen geçip karnın istenen hali alması ortalama 6-12 ay arası sürede gerçekleşir. Karın germe ameliyatından sonra hastaların kilolarına dikkat etmesi ve aşırı kilo alımından kaçınması gerekir.
Çok fazla kilosu olup bu kiloları vermeyi düşünen hastalar fazla kilolarını verdikten sonra ileriki dönemlerde hamile kalmayı planlayan kişiler ise bu ameliyatı doğum sonrasına ertelemelidir.

Kadınların özellikle hamilelikten sonra başvurduğu karın germe ameliyatı hakkında neler biliyorsunuz? Karın germe ameliyatı öncesi ve sonrasına dair her şey yazımızda…

Karın germe ameliyatı nedir?

Karnın kesilerek şekillendirmesi amacıyla yapılan karın germe ameliyatı (abdominoplasti), kadınların daha çok hamilelik sonrasında başvurduğu bir estetik cerrahi operasyonudur. Hamilelik sırasında alınan fazla kilolar nedeniyle karın bazen eski şekline dönemeyebilir ve sarkmalar oluşabilir. Bunun için de karın germe ameliyatı sıklıkla tercih edilir. Karın germe ameliyatında karın bölgesinin dış kısmına işlem uygulanırken karın içerisine girilmez ve uğraşılan dokular yalnızca sarkan dokulardır.

  1. Karın germe ameliyatı çatlaklar için yapılabilir mi?
   Derinin fazla genişlemesi nedeniyle karın bölgesinde derin çatlaklar da oluşabilir ve deri esnekliğini kaybeder. Bu gibi durumlarda da deforme olmuş deriyi yok etmek için karın germe ameliyatı tercih edilir. Ancak bunun için karında mutlaka sarkma da olması gerekir. Çünkü çatlak kısımlar alındığında kalan cildin o bölgeyi kapatması için esnek olması önemli. Yani karındaki çatlaklar derinin izin verdiği kadar kapatılabilir. Çok parça çıkartılırsa kişi, öne doğru eğilirken sorun yaşayabilir. Karın sarkık olmadan bu ameliyat yapılırsa yara iyileşmeyebilir ya da göbek deforme olabilir.
  2. Karın germe ameliyatı yazın uygulanır mı?
   Karın germe ameliyatlarıyla ilgili en çok merak edilen konulardan biri de ameliyatın zamanıdır. Operasyon, yazın yapılabilir ancak ameliyat izi güneşle direkt temas etmemelidir. Buna dikkat edilirse genellikle bir sorun yaşanmaz. Bölge açıkta kalacak olursa, yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi sürülmeli. Ancak ameliyattan sonra korse giyme ihtiyacı duyulursa sorun oluşabilir. Çünkü yaz mevsiminde korse kullanımı, sıcaktan dolayı olumsuz sonuçlar doğurabilir.
  3. Abdominoplasti kimler için sakıncalı?
   Karın kaslarında sorun olmayan kişilere ameliyat uygulamak yanlış olabilir. Kronik hastalığı olanlara da bu ameliyat uygulanmamalı. Bu ameliyat doğum yapmamış kadınlara da önerilmez. Çünkü hem kaslara hem de cilde müdahale yapılacaksa karın cildinin yarısı çıkarılır, kaslar daralır, karın genişleyemeyeceği için hamilelik döneminde çatlaklar çoğalabilir ve bu da hamilelikte sorun yaşanmasına neden olabilir.
  4. Karın germe obezite sorunu olanlara uygulanabilir mi?
   Çok fazla kilo almış ve zayıfladığı için karın bölgesinde sarkma oluşmuş kişilere, morbid obezite sorunu olan (vücut kitle indeksi 40’ın üzerine çıkan kişiler) uygulanabilir. Obezite sorunu olan kişilere yapılan bu operasyonda amaç estetik iyileştirmeden ziyade hayatı kolaylaştırmadır. Çünkü bu kişilerde kimi zaman, karın çok fazla sarktığı için kişi yürüyemeyebilir ve genel ihtiyaçlarını karşılayamayabilir.
  5. Liposuction ile birlikte uygulanabilir mi?
   Bu operasyonla birlikte liposuction (yağ aldırma) yöntemi de uygulanabilir. Çünkü karın germede karnın ön ve yan kısmı şekillendirilirken, özellikle bel kısmı kilolu insanlarda çıkıntılı kalabilir. Liposuction ile bel kısmı karın yapısına uygun olarak şekillendirilebilir.
  6. Karın germe ameliyatından sonra iz kalır mı?
   Ameliyat sırasında, içerideki kaslara müdahale edilmesi halinde ameliyattan sonra iz kalabilir. Bu iz, genellikle iç çamaşırının içinde kalır ve belli olmaz. Göbeğin kenarında da bir iz olabilir ama göbek çukurunda kaldığı için bu iz de fark edilmez.
  7. Karın germe ameliyatı sonrası nelere dikkat etmek gerekir?
  8. Kişi genellikle ameliyattan 3-4 saat sonra yemek yiyebilir, yürüyebilir ve ertesi gün taburcu olur.
   • Karın germe operasyonundan sonra kişilerin üç hafta boyunca gece-gündüz korse takmaları istenir. Üç haftadan sonra ise gündüzleri takmak yeterlidir.
   • Operasyondan sonra kişilere, karın bölgelerindeki gerginlikten dolayı, yatakta dümdüz yatmak yerine bacaklarını hafifçe karınlarına çekerek ya da yan dönerek yatmaları önerilir. Yatağın ortopedik olması şartı yoktur.
   • Ani kasılmalar, ağır kaldırmak, ani refleksli hareketler yapmak karın içi basıncını artar. Bu basıncın artması karnın iç duvarını sağlamlaştırmak amacıyla atılan dikişleri zorlayabilir. Ameliyattan sonraki 2,5-3 ay eğilirken dikkat etmek, ağır yük kaldırmamak ve spor yaparken karın kaslarını zorlamamak önemli.
   • Bandajlar çıkar çıkmaz kişiler banyo yapabilir. Bandaj yerine korse kullanıldıysa ertesi gün banyo yapmakta sakınca görülmez. Sert su darbelerinden ameliyat bölgesini koruyarak banyo yapmak önemli.
   • Özellikle karın kaslarına müdahale edildiyse operasyondan sonra ilk 6 hafta kişiye karın egzersizi önerilmez. Çünkü bu karın içi basıncını artırabilir. Karın germe ameliyatlarından sonra özellikle yürüyüş önerilir.
   • Karın germe operasyonunda, içeride normal dikiş, dışarıda ise kendiliğinden eriyen dikiş kullanılır. İzleri azaltmak amacıyla, ameliyat sonrası ikinci haftadan itibaren kullanılması için kremler önerilir. Bunlar kişinin yapısına göre kortizonlu, silikonlu kremler olabilir. Karın germe ameliyatından sonra 2 ay boyunca günde bir-iki kez kullanmaları gerekir.
   • Yapıya göre değişmekle birlikte karın germe ameliyatlarından sonra tam iyileşme 3 ay ile 9 ay arasında değişir. İşlemden sonra genellikle cilt iyileşmesi 10-15 gün, karnın şekillenmesi ise 3-4 ay sürer. 6 aydan sonra da vücut son şeklini alır.
0(533) 458 46 40