Gamze Estetiği

Gamze estetiği son yılların en revaçta olan estetik uygulamalarından biridir. Gülme esnasında sadece ışıldayan gözlerle değil aynı zamanda ağız kenarında oluşan belirgin gamzelerle de kişinin güzelliği ön plana çıkar. Gülme esnasında oluşan belirgin gamzeler kadınlara her zaman ciddi bir çekicilik katmıştır. Eskiden gamzeler sadece ya doğuştan var olurdu ya da hayat boyu olmazdı. Sonradan gamzeli olmak mümkün olan bir şey değildi. Günümüzde ise plastik cerrahinin güzelliklerinden biri olan gamze estetiği ile sonradan da rahatlıkla güzel gamzeli gülüşlere sahip olabilirsiniz.

Gamze Nedir?

Gamze gülme esnasında yanakta oluşan tek taraflı veya çift taraflı olabilen dudağın hemen kenar hizasına denk gelen hafif çukurlara verilen isimdir. Kadınlarda ve erkeklerde gamze güzelliğin önemli sembollerinden biridir. Geçmişten günümüze gamzeli kişiler ekstra fiziksel bir güzelliğe sahip olarak kabullenilmiş ve bu şekilde değerlendirilmiştir.

Yanakta Gamze Neden Olur?

Yanaktaki gamze gülme esnasında kasın mukozaya doğru çekilmesi ile veya bu bölgedeki yağ dokusunun eksikliği ile oluşur. Ayrıca zigamaticus adı verilen kasın doğuştan anomalisi de gamze oluşumunun en sık rastlanan sebeplerindendir. Doğuştan var olabilen bu fiziksel güzellik günümüzde ayrıca çeşitli işlemler sonucunda sonradan da yapılabilir. Gamze estetiği ameliyatı ile sizler de tıpkı doğuştan gamzeniz var gibi bir görünüm elde edebilirsiniz. Gamze estetiği uygulaması gülme kasının ağız içindeki mukozaya adapte edilmesi ile bazen de bu bölgeden eğer gerekliyse bir miktar kas ve yağ doku çıkartılarak oluşturulur.

Bişektomi İle Gamze Estetiği Aynı Mı?

Gamze ameliyatı ile bişektomi aynı bölgeden yapılsa da birbirinden tamamen farklı işlemlerdir. Bişektomi operasyonu yanak içerisinden bichat yağ dokusunun çıkarılmasıyla yanaklarda çökük bir hattın elde edilmesidir. Bu estetik sayesinde daha belirgin elmacık kemikleri ve daha belirgin jawline hattı oluşturulur. Gamze estetiğinde ise amaç gülme esnasında hafif çukurcuklar yani gamzeler oluşturulmasıdır. Bişektomi operasyonu ile yanak bölgesinde gamze oluşturulması mümkün değildir.

Gamze Estetiği (Dimpleplasty) Nedir?

Gamze estetiği daha estetik bir gülüş ve daha çekici bir gülüş elde etmek amaçlı yanak iç tarafından girilerek kas veya yağ dokuya müdahale edilerek gamze oluşturulmasıdır. Oldukça kolay gerçekleştirilen bu işlem sayesinde yanaklarınızda veya farklı bölgelerde gamze elde edebilirsiniz. Gamze estetiği operasyonu sadece yanak bölgesine değil ayrıca kalçanın üst kısmına da yaptırılabilmektedir.

Kimlere Gamze Ameliyatı Yapılır?

Gamze estetiği uygulaması gülüş esnasında gamze arzulayan 18 yaşını doldurmuş bireylere uygulanabilir. Normal koşullarda herhangi bir yaş sınırlaması yoktur ancak 18 yaşından küçük hastalarda yüz şekli oturmadığı için tavsiye edilmez. Bunun yanı sıra işlemi yapmaya engel bir sağlık durumunuzun olmaması gerekir.

Gamze yaptırmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta zayıflama sürecidir. Eğer bir zayıflama sürecindeyseniz operasyonu ertelemeniz daha doğru olacaktır. Aksi halde zayıfladığınızda gamzenin yeri değişebilir ve bu yüzde kötü bir görünüme sebep olabilir. Tüm bunların dışında hamile ve emzirme döneminde olan kadınlara da bu tip operasyonlar önerilmez.

Kalça Bölgesinde Venüs & Bel Gamzesi Oluşturma

Gamze denilince akla ilk olarak yanak bölgesi gelse de aslında bel ve Venüs bölgesinde de gamze oluşumu olur. Hatta bu bölgelerde oluşan gamzeler en az yanak bölgesi kadar çekici ve güzel bir görünüm yaratıyor. Gamze estetiği operasyonu ile bel gamzesi de çok rahat yapılabiliyor. Bölgeye yapılan gamzeler ayrıca bölgede doğal bir kıvrım yaratıyor. İsteğe göre tek taraflı veya çift taraflı bu işlem yapılabiliyor. Venüs gamzesi olarak da bilinen bu işlem ortalama 20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Lokal anestezi uygulaması yapılarak tamamlandığı için hasta hiçbir şekilde acı hissetmiyor.

Kalça bölgesindeki gamzeler venüs gamzesi olarak da adlandırılırlar. Bunlarda genel itibariyle doğuştan gelir, herhangi bir egzersiz veya sporla bel gamzesi sıfırdan oluşturulamaz ancak estetik cerrahi müdahalelerle kalça bölgesindeki venüs gamzelerini oluşturmak mümkündür. Çeşitli liposuction ve dikiş yöntemleri kullanılarak venüs gamzesi oluşturulabilir.

Gamze Estetiği Öncesi

Gamze estetiği öncesi herhangi bir hazırlık gerekmez. Eğer kişi kan sulandırıcı bir ilaç kullanmıyor ise veya ek bir hastalığı yok ise bir öğle arası işlemi gibi hızlı ve pratik bir şekilde gamze estetiği lokal anestezi altında rahatlıkla yapılabilir. Başarılı ve sorunsuz bir süreç istiyorsanız mutlaka alanında başarılı bir estetik ve plastik cerrahi uzmanından destek almanız gerekir. Böylece herhangi bir yan etki veya yanlış bir işlemle karşılaşmadan işlem tamamlanabilir.

Yüzde Gamze Estetiği Nasıl Yapılır?

Gamze estetiği nasıl yapılır ve işlem sırasında herhangi bir şey hisseder miyim merak ediyorsanız sorularınızı cevaplamak istiyoruz. Gamze estetiği aynı hollywood yanağı estetiği gibi lokal müdahale ile rahatlıkla yapılabilen bir estetik uygulamadır.

 • Uygulama öncesi işlem yapılacak bölgede çizimler yapılır.
 • Ardından bu bölge lokal anestezi yöntemleri ile uyuşturulur, sonrasında basit bir cerrahi müdahale ile gülme kası ağız içi mukoza ya dikilir veya gerekli ise gamze oluşturulması planlanan bölgeden küçük bir yağ dokusu veya kas dokusu çıkartılır.
 • Dudak ve yüz mimiklerinin oluşmasını sağlayan kaslara yönelik bir müdahaledir.
 • İşlem sırasında kaslar bir şekilde birbirlerine dikilir. Bu işlem sırasında kendiliğinden eriyen ipler kullanıldığı için sonrasında dikiş almaya gerek olmaz.

Gamze yaptırma operasyonu geçiren kişilerin hastanede kalmasına gerek yoktur. Aynı gün taburcu olunur ve evde dinlenmesi istenir.

Gamze Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Müdahale lokal anestezi ile yapıldığı için hasta hemen taburcu olabilir. Gamze estetiği sonrası gamze bölgesinde ilk 3 hafta daha dikkat çekecek şekilde bir çukurluk ve derinlik mevcut olur. Yine aynı bölgede bir ay kadar sürecek pigmentasyon artışı görülebilir. Bunlar tamamen geçicidir. 3 haftanın sonunda belirgin olan gamze hafifler. 1 ayın sonunda tamamen doğal bir gamze görünümüne kavuşulur.

Gamze estetiği sonrası herhangi bir pansuman önerilmez sadece ağız içinin ilk 3 gün basit gargaralar kullanılarak temiz tutulması önerilir. İlk 2 gün yumuşak gıdalar tüketilmesi önerilir. Gamze estetiği yaptıran kişi hemen sonrasında günlük hayatına geri dönebilir. Nadiren de olsa gamze yapılan bölgede geçici morluk ve ödem olabilir. Lokal anestezi müdahale sonrasında 1 ila 2 saat daha etkisini devam ettirerek yüzde uyuşukluğa sebebiyet verebilir.

Gamze Estetiği Riskli Mi?

Gamze estetiği riskli mi veya operasyon sırasında herhangi bir komplikasyon gelişir mi diye düşünebilirsiniz. Öncelikle işlem lokal anestezi uygulanarak yapıldığı için az riskli bir operasyon diyebiliriz. Ancak bazı risklerin olduğunu da yine belirtmemiz gerekiyor. Sonuç olarak bölgeye müdahale edildiği için enfeksiyon veya kanama riski ortaya çıkabilir. Bu riskler de deneyimli ve başarılı bir cerrah sayesinde minimum düzeye indirilir.

Dimpleplasty operasyonu olarak bilinen bu işlem sırasında ortaya çıkan bir diğer tehlike oluşturulan çukur görüntüsünün fazla olmasıdır. Bu durumda gamze yeterince doğal görünmez. Bu sorun yaşandığında ikinci bir işlemle fazla çukur görüntüsü düzeltilebilir. İkinci bir operasyona gerek duyulmaması için operasyon öncesinde doktorunuzla görüşmeli ve bu konuda doğru ayarlamalar yapmalısınız.

Gamze Estetiği Kalıcı Mıdır?

Gamze estetiği kalıcı mı ve diğer cerrahi olmayan estetik işlemleri gibi tekrarlanması gerekir mi soruları çok sorulur. Gamze estetiği uygulaması genel olarak kalıcıdır ancak yanak dolgunluğunu fazla olan kişilerde bazen gamzede açılmalar görülebilir. Bu tarz durumlarda gamze estetiği uygulaması yenilenebilir ya da yanakları çok dolgun olan kişilerde sonradan gamze de açılma görülebildiği için öncelikle Hollywood yanağı estetiği önerilir ardından gamze uygulaması yapılması önerilir.

Gamze Estetiğinin Geri Dönüşü Var Mı?

Estetik işlemlerin büyük bir çoğunluğunda ya geri dönüş olmaz ya da olsa bile eskisi gibi bir görünüm elde edilmez. Ancak gamze estetigi geri dönüşün mümkün olduğu operasyonlardan biridir. Bazen çok hevesli ve kararlı olan hastalar sonrasında pişman olup eski görünümlerine kavuşmak ister. Bazen de yaptıkları işlem yüzüne yakışmaz veya onlar alışamaz. Bu gibi durumlarda işlem geriye döndürülebilir. Gamze yapmak ne kadar kolay ve kısa sürede gerçekleştirilen bir işlem ise geri dönüşte en az o kadar kolay ve kısa sürede gerçekleştirilir. İşlem için yağ enjeksiyonu gibi basit ve etkili yöntemler tercih edilir.

Gamze Yapma Ameliyatı Ağrılı Bir İşlem Mi?

Gamze yapma ameliyatı sırasında lokal anestezi uygulaması uygulandığı için hasta yapılan işlemlerin hiçbirini hissetmez. Yani gamze estetiği uygulaması uygulama esnasında, sonrasında ağrı oluşturan bir prosedür değildir. Ağrı oluşsa dahi basit ağrı kesicilerle bu ağrı durdurulabilir. Sadece işlem öncesinde lokal anestezi uygulanırken kullanılan iğneden kaynaklı hafif bir ağrı olabilir. Bunun dışında işlem sırasında herhangi bir ağrı hissedilmez.

İşe Hemen Döner Miyim?

Gamze estetiği uygulaması sonrası hemen işe dönülebilir. Sadece lokal anestezi uygulamasının sebebiyet verdiği ağız çevresi uyuşukluğunun düzelmesi beklenir. Onun dışında ne hastanede kalmanıza ne de işinizden olmanıza gerek yoktur. Gündelik yaşamınızı etkileyen bir operasyon değildir.

Gamze Ameliyatı Olduğum Anlaşılır Mı?

İlk 1 hafta 10 gün kadar gamze daha derin yerleşimli olduğu için gamze ameliyatı olduğu anlaşılabilir. Ancak sonradan gamze bir miktar açılacağı için tamamen kendine ait doğal bir gamze görüntüsü olur ve gamze estetiği ameliyatı olunduğu anlaşılmaz. Bu estetik müdahalelerin en önemli avantajı son derece doğal bir görüntü ortaya çıkması ve hiçbir şekilde estetik müdahale yapıldığı anlaşılmamasıdır.

Minimal Operasyon Ne Demek?

Kısa süreli küçük kesirlerle yapılan küçük cerrahi müdahalelere minimal operasyon adı verilir. Gamze estetiği bir minimal operasyondur.

Gamze Estetiği Hem Erkek Hem Kadınlarda Yapılır Mı?

Gamze estetiği uygulaması hem kadınlara hem erkeklere rahatlıkla uygulanabilen bir cerrahi prosedür. Erkeklerde ve kadınlarda aynı şekilde gamze görüntüsü hoş bir etkiye sahiptir. Bu yüzden de bu estetik ve çekici görüntüye sahip olmak için erkekler ve kadınlar gamze estetiği olmak isteyebilir. Her ikisinde de işlem adımları ve süreç aynı şekilde ilerler.

Uzman Ellerde Yapılmazsa Ne Olur?

Her ne kadar pratik ve kısa süreli bir işlem olsa da gamze estetiği de sonuç itibariyle bir cerrahi prosedür. Bu sebeple de yüz anatomisi iyi bilinmeden, cerrahi nosyonu olmadan uygulama yapılması, yüzde kas zedelenmesi, sinir zedelenmesi gibi problemlere yol açabilir. Aynı zamanda enfeksiyon veya müdahale bölgesinde içe kanama görülebilecek diğer riskler arasındadır. Tüm bu sebeplerden ötürü mutlaka gamze estetiği dahil olmak üzere her türlü estetik müdahalenin alanında uzman kişilere yaptırılması gerekir.

Ameliyat Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Gamze estetiği fiyatı belirlenirken kişinin tek taraflı veya çift taraflı gamze istemesi önemli bir detaydır. Fiyatlar tek taraflı ya da çift taraflı gamze yapılmasına göre değişim göstermektedir. Bunun dışında eğer gamze estetiğine ek olarak herhangi bir estetik müdahale yapılacaksa bu da fiyatı etkiler. Bişektomi, gamze estetiği ile birlikte sıklıkla tercih edilen bir işlemdir. Gamze estetiği fiyatları ve yüzünüze yapılacak işlemler hakkında daha fazla bilgi almak için bizleri takip edebilir ve ziyaret edebilirsiniz. Uzman estetik ve plastik cerrahımız ile görüşme sağlayarak fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

 1. Gamze estetiği sonrası yüz mimikleri zarar görür mü?
  Gamze estetiği işleminde yanak ve dudak çevresindeki kaslara müdahale edilir. Bundan kaynaklı olarak mimiklerde az da olsa kayıp yaşanabilir ancak bu bir botoks uygulamasında olduğu gibi değildir. Genelde geçicidir.
 2. Eski halime dönebilir miyim?
  Gamze estetiği sonrası çok nadir de olsa gamzenin tamamen açılması ve eskiye dönüş görülebilir. Ancak bu çok nadir görülür. Böyle bir durumla karşılaşılması durumunda gamze estetiği tekrarlanabilir.
 3. Gamze estetiği genel anestezi ile mi yapılır ?
  Gamze estetiği uygulaması genel anestezi altında da lokal anestezi altında da yapılabilir. Ancak pratik bir uygulama olduğu için genellikle lokal anestezi altında yapılması daha çok tercih edilir.
 4. Gamze estetiği sonrası kilo alırsam ne olur?
  Gamze estetiği sonrası kilo aldığınızda bölgedeki çukur görüntü derinliğini kaybedebilir. Bu durum sadece estetik operasyona özgü değildir. Aynı şekilde doğal gamzelerde de aynı sorun gerçekleşir.

 

0(533) 458 46 40