Dudak Dolgusu

Dudak dolgusu son birkaç yılın en popüler estetik uygulamalarının başında geliyor. Dudaklarda istenilen estetik görünümü sağlamak için uygulanan dudak dolgusu, dudaklarının boyutu ve şeklinden şikayetçi olanların ilk tercih ettiği yöntemdir. Oldukça popülerleşen dudak dolgusu, istenilen dudak görüntüsünü sağlamak, deformasyonları gidermek için uygulanabilecek en pratik tedavidir. Ameliyatsız, kısa sürede istenilen dudaklara sahip olmak için dudak dolgusu gönül rahatlığı ile yaptırılabilir.

Dudak dolgusu, dudakları ince, çizgili, kırışık veya asimetrik olan kişilere istenilen dudak görünümü sağlamak için yapılan estetik bir uygulamadır. Dudaklarının görüntüsünden memnun olmayan kişilerin dudaklarını dolgunlaştırmak, simetrik hale getirmek, boyutlandırmak ve gerginleştirmek için yapılan bu uygulama ile istenilen görünüm kolayca sağlanabilir.

Dudak Dolgusu İçin Hangi Dolgu Tercih Edilmelidir?

Dudak dolgusunun ana maddesi, vücudumuzda da bulunan hyalüronik asittir. Cildin yenilenmesi ve gençleşmesini sağlayan hyalüronik asit, oldukça hareketli bir bölge olan dudak için en uygun dolgu içeriğidir. Bu sebeple hyalüronik asit içeren bir dolgu tercih etmek, dudak sağlığınızı da koruyacaktır.
Dudak hareketli, kaslı bir bölge olduğu için diğer dolgu uygulanan bölgelere göre daha az kalıcıdır. Bu nedenle dudak için özel geliştirilmiş, kaliteli ve hyalüronik asit içeren bir dolgu tercih edilmesi, uygulamanın kalıcılığını arttıracaktır.

Dudak Dolgusu Kimlere Uygulanabilir?

Dudak dolgusu; dudaklarının inceliğinden, şeklinden, çizgilenmesinden rahatsız olan kişilere uygulanabilir. Dudak dolgusu ile dudak hacimlenir, şekillenir, simetrik hale getirilir. Dudak çizgisinin belirsizliğinden veya şeklinden rahatsız olan kişiler de dudak dolgusuyla istedikleri görünümü elde edebilir. Uygulama öncesinde kişinin istediği dudak şekli ve dolgunluk seviyesi belirlenir ve kişinin istediği dudak görünümünü sağlamak amaç edinilir.

Dudak Dolgusu Kalıcı Mıdır? Etkisi Ne Kadar Sürer?

Dudak dolgusunun kalıcılığı kişiden kişiye değişmekle birlikte, ortalama 12 ay sürmektedir. Bu süre kişiye ve kullanılan dolgunun kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Piyasada her ne kadar kalıcı dudak dolguları da bulunsa da, tıbbi olarak yeterli görülmediği için tercih edilmemektedir. Bunun yerine kaliteli ve hyalüronik asit içeren, kişiye uygun bir dolgu tercih edilerek uzun süre kalıcı ve sağlıklı bir sonuç elde etmek daha doğrudur.

Dudak Dolgusunun Yan Etkileri Var Mıdır? Tehlikeli Midir?

Hyalüronik asit vücutta bulunan bir madde olduğu için vücuda zarar vermez. Bu nedenle hyalüronik asit içeren dudak dolgularının herhangi bir yan etkisi bulunmaz, güvenlidir. İşlemin ardından ufak kızarıklıklar veya morluklar oluşabilir, ancak bunlar da 2 ila 3 gün içerisinde ortadan kaybolur.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu yaptırmaya karar veren kişinin öncelikle dudakları estetik ve fonksiyonel kriterlere göre muayene edilir. Muayene ile doktor, dudaklardaki hacim kaybını ve bölgeleri belirler ve kişinin talebine göre en ideal dudak şeklini belirler.

Dudağın nasıl bir görünüme sahip olacağına karar verilmesinin ardından dudak temizlenir ve acı hissini ortadan kaldırmak için anestezik krem sürülür. İğne ya da kanül yoluyla hyalüronik asit içeren dolgu, dudağın belirlenen bölgelerine orantılı olacak şekilde enjekte edilir. Dudak çizgisinin belirginleşmesi isteniyorsa, belirlenen dudak sınırına çizgi oluşturacak şekilde dolgu enjeksiyonları yapılabilir, bu sayede dudak çizgileri yeniden şekillenebilir veya belirginleştirilebilir. Enjeksiyon sırasında veya sonrasında dudaktaki dolgu elle şekillendirilir ve kontrol edilir. Etkisi uygulamanın hemen ardından görülür, gerekli görüldüğü takdirde ekstra enjeksiyon yapılabilir. 1 ay sonra dudak dolgusunun estetik ve tıbbi açıdan ilk kontrolü yapılır.

Dudak Dolgusu Sonrası?

 • Dudak dolgusu işleminin ardından ilk iki saat dudağı aşırı hareket ettirmemeye dikkat edilmelidir. Bu süreçte yemek yemekten, sigara içmekten, makyaj yapmaktan kaçınılmalıdır.
 • Uygulamanın ardından ilk iki hafta öpüşmekten, diş muayenesi olmaktan kaçınılmalıdır.
 • Dudak dolgusu uygulamasının ardından ilk 2-3 gün dudakta morluk, kızarıklık, ağrı ve şişlik görülebilir, normaldir. Birkaç gün içerisinde düzelmeyen şikayetlerde doktora danışılmalıdır.
 • Morlukların daha çabuk geçirmek için ilk gün belirli aralıklarla buz kompresi yapılabilir.
 • İlk üç gün dudakları korumak için antibiyotik krem kullanılabilir.
 • İlk üç boyunca uygulama yapılmış dudak enfeksiyona açık olabileceği için deniz veya havuza girilmemelidir.
 • İlk üç gün, aşırı sıcak duş veya sauna, hamam, solaryum gibi yerlerden kaçınılmalıdır.

Dudak Dolgusu Sonrası Topaklanma Görülürse Ne Yapılmalıdır?

Dudak dolgusu uygulamasının ardından dudakta topaklanma hissediliyorsa 3-4 gün boyunca, günde iki kez doktorun gösterdiği şekilde dudaklara masaj uygulanmalıdır. Geçmemesi durumunda doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Öpüşmek Dudak Dolgusuna Zarar Verir Mi?

Dudak dolgusu uygulamasının ardından ilk 2 gün dudağa hassas davranılır, bu nedenle sert öpüşmelerden kaçınılmalıdır. İki günün ardından dudak dolgusu yaptıran kişinin öpüşmesinde bir sakınca görülmez.

Dudak Dolgusu Yaptıranlar Sigara İçebilir Mi?

Dudak dolgusu yaptıran kişilerin sigara içmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Nitekim uygulamanın ardından ilk iki gün dudağa hassas davranılmalı; ilk gün sigara içmekten kaçınılmalı, ikinci gün ise dudakları yormadan minimum sayıda sigara tüketilmesi tavsiye edilir.

Dudak Dolgusu Eritilebilir Mi? Nasıl Eritilir?

Dudak dolgusu işleminin ardından sonuçtan memnun olmayan kişiler dudak dolgusu eritme işlemi yaptırabilir. Hyaluronidaz adı verilen bir enzim ile dudaklardaki hyalüronik asit lifleri sindirilebilir ve dudak dolgusu eritilebilir. Bu işlem, dudaklarda herhangi bir hasar bırakmaz.

Kimler Dudak Dolgusu Yaptıramaz?

 • Hyalüronik asit içeren dudak dolgusunun herhangi bir zararı bulunmasa da bazı durumlarda dudak dolgusu yapılması tavsiye edilmez.
 • Hamile ve emziren kişilerin dudak dolgusu yaptırması tavsiye edilmez.
 • Otoimmün hastalıklara sahip kişilerin hastalıklarının aktif olduğu dönemde,
 • Uçuk enfeksiyonun aktif olduğu dönemde,
 • Dudağında açık yara bulunan kişilere dudak dolgusu yapılmaz.
0(533) 458 46 40