Cilt PRP

PRP Yüz Gençleştirme

PRP, kanımızda doğal olarak bulunan bir hücre olan trombosit açısından zengin plazma anlamındadır. Cildinizi iyileştirmeye yardımcı olmak için kendi kanınızdan ayrıştırılan özel bir kısım yüzde gençleştirme, onarım ve iyileştirmeye yardımcı olmak için tüm yüze uygulanmaktadır. Bu uygulamaya PRP Yüz Gençleştirme diyoruz.

Öylesine zengin bir iyileştirme kaynağı ki sporcular tarafından da yaralanmaları iyileştirmek için, saç dökülmesini önlemek için de PRP kullanılır.

PRP Yüz Gençleştirme Nedir?

PRP Yüz Gençleştirme olarak da bilinen, trombosit açısından zengin plazma, PRP yüz uygulaması son derece popülerdir. Yüze PRP, alınan kanın bir satrifüj işlemi ile trombosit ve büyüme faktörlerinden zengin kısmının ayrılması işlemiyle işe başlar. Plazma, kanınızın kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin kan dolaşımınızda hareket etmesini sağlayan, esas olarak su ve proteinlerden oluşan “sıvı” kısmıdır. Bu protein içerik yoğun olarak doku yenileme, onarım ve kan akım artışını sağlayan büyüme faktörlerini içerir.

Trombositler, pıhtılaşma için gerekli olan ve ayrıca iyileşmede rol oynayabilen bir tür kırmızı kan hücresidir. Tendonlarda, bağlarda, kaslarda, eklemlerde veya deride yaralanma, hasar olduğunda tedavi etmek için vücut yaralanma bölgesine bu faktörleri yoğunca içeren trombosit ve büyüme faktörlerini gönderir. Aynı zamanda kozmetik işlemler için trombosit ve büyüme faktörlerinden zengin PRP ile Yüz Gençleştirme sıkça kullanılır. PRP’nin temel kimyasal bileşenleri kollajen büyümesini desteklemesidir.

Yüze PRP Nasıl yapılır?

Yüze PRP doktorunuzun kanınızı alıp sonrasında ayrıştırarak PRP (platelet rich plasma) hazırlamak üzere santrifüje etmesi ile başlar. Sonrasında uygulama bölgesi (yüz ve boyun) uyuşturulur. Prp Yüz enjekte edilerek yenileme işlemi başlatılır. Yüze PRP çok ince ve kısa iğneler ile ağrısız bir şekilde uygulanır. Yüze PRP tedavisi yaklaşık 20-30 dakika sürer.

Yüze PRP tedavisinin diğer bir uygulama yöntemi de; yüz derisine PRP dermapen veya dermaroller yardımı ile yedirilmesidir. Dermapen ve PRP veya Dermaroller ve PRP isimleri ile anılan bu uygulamalarda deride mikro kanallar açarak PRP derialtına yedirilir.

PRP Cilt Bakımı Nedir?

PRP cilt bakımı, kontrollü olarak çok küçük steril mikro iğneler (dermapen, dermaroller) ile mikro kanallar açılarak kollajen ve elastin üretimini arttırmak için cildin onarım sürecini başlatır.

Dermapen PRP ile açılan mikrokanallar ile cildin daha derin katmanlarına Plateletten Zengin Plazma’nın (PRP) nin nüfus etmesini sağlayarak kollajen yapımı arttırılır ve yüzde yenilenme sağlanır. Kim Kardashian tarafından popülerize edilen bu uygulamanın adı yabancı internet sitelerinde “The Vampire Facial” veya “Vampir Yüz Germe” olarak da anılmaktadır.

Cilde PRP yaptıranlar doku iyileşmesini arttırır ve yeni kan damarı oluşumu, doku kanlanması artar. Yüze PRP yaptıranlar matlığın düzelmesi, parlaklık ,cilt renginin dengelenmesi ve canlılığın nedeni PRP’nin bu etkisidir.

Yüze PRP Kimlere Yapılabilir?

Yüz cilt kalitesini arttırmak isteyen, yüz cildinde yenilenme isteyen hem erkekler hem de kadınlar, PRP Yüz bakımı için uygun adaylardır. Yüze PRP yaptıranların yorumları sivilce izi, ciltte matlık, kırışıklıklar, güneş hasarı ve geniş gözenekler problemi olanlarda PRP nin faydalı olduğu,var olan sorunların giderildiği yönündedir. Yüze PRP enjeksiyonu ve dermapen kombinasyonu maksimum etkiyi yaratır. (PRP Dermapen). PRP etkisini arttırmak, ek olarak ciltte sıkılaşma, yüzde gözeneklerde küçülme istiyorsanız Dermapen PRP uygun bir kombinasyon olabilir.

Yüze PRP Faydaları Nelerdir?

 • Yüz cildinde kalite artışı,
 • PRP ile Yüz Gençleştirme,
 • Yüzde yenilenme,
 • PRP Sivilce izleri tedavisi,
 • Ciltte güneş hasarını azaltma,
 • Yüzde gözeneklerde sıkılaşma, azalma,
 • Yüz kırışıklıklarında azalma,
 • Yüz lekelerinde azalma (PRP ile leke tedavisi),
 • PRP göz altı morluk tedavisi,
 • PRP tedavisi ile yüz derisinde canlanma, sıkılaşma,
 • PRP çatlak tedavisi (yeni elastin ve kollajen yapımını arttırarak),
 • PRP yara izi tedavisi.

Yüze PRP Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Ne kadar sık Yüze ​​PRP Yüz Bakımı yaptırırsanız, her bir tedavinin sonuçları o kadar uzun sürecektir. Klasik uygulama tercihimiz, 4 hafta aralıklar ile 3-4 uygulama; sonrasında 6 ay-1 sene ara ile tekrarlamaktır.

Yüze PRP Kaç Günde Etkisini Gösterir?

Yüze PRP enjeksiyonu sonrası yüzde onarım mekanizmaları aktifleşmeye  başlar. İlk etki ciltte parlaklık ve canlılıktır ve haftalar içerisinde başlar. Yüze PRP yaptıranların yorumları asıl etkiyi 2-6 ay içerisinde gördükleri yönündedir. Aylar içerisinde artan kollajen, elastin lifleri ve damarlanma etkisi belirginleşince ince çizgilerde azalma ve ciltte sıkılaşma belirginleşir.

Yüze PRP Kaç Seans Yapılır?

PRP seansları arasında 3-4 hafta olabilir. Ardışık olarak yapılan yüze PRP uygulaması 3-8 seans şekilde planlanır. PRP seans sayısı cildin durumu, PRP yaptıran kişinin sigara kullanımı ve güneş ışınlarına maruz kalınmasına göre değişecektir. PRP seansları tamamlandıktan sonra yılda 1-2 defa tekrarlanırsa PRP tedavisinin kalıcılığı artacaktır.

PRP Yüz Bakımı Nedir?

PRP yüz uygulaması cildinizin hızla onarımına yardımcı olmak için dermisin derinliklerine ulaşmanıza yardımcı olmak için cilt altına enjeksiyon ile uygulanır. Cilt altına enjeksiyon olmaksızın dermapen gibi bir araç ile mikrokanallar açılarak cilt üzerinden de enjekte edilerek yapılan tedaviye PRP Yüz Bakımı diyoruz.

Dermapen veya dermaroller gibi araçlar ile açılan mikro kanallardan cilt altına yedirilen PRP’nin cildi besleyici etkisi yanı sıra ciltte oluşturulan mikro travmalara cevap olarak yüzde kollajen ve elastin yapımı artacak ve sıkılaşma görülecektir. Dermapen PRP veya PRP Dermapen kombinasyonu PRP Yüz Bakımı olarak da anılır.

PRP ile Leke Tedavisi

Sivilce izleri ve PRP ile leke tedavisi etkinliği ve güvenilirliği günümüzde kabul edilmiş bir tedavi yöntemidir. Aktive trombositler, vasküler endotelyal büyüme faktörü, trombosit kaynaklı büyüme faktörü, epidermal büyüme faktörü, fibroblast büyüme faktörü, TGF-beta, insülin benzeri büyüme faktörü, IL-8, makrofaj enflamatuar protein dahil olmak üzere çeşitli büyüme faktörleri, sitokinler ve kemokinler salgılar.

Yapılan çalışmalarda sivilce izlerinin tedavisinde tek başına PRP intradermal enjeksiyonları, geleneksel yöntemlerle karşılaştırıldığında Yüze PRP ile leke tedavisi yöntemi kullanılarak umut verici sonuçlar elde edilmiştir. PRP ile leke tedavisi, lazer tedavileri, kimyasal peeling, mezoterapi gibi leke tedavi yöntemleri ile birleştirilerek leke probleminin hızla gerilemesine yardımcı olduğu gibi oluşabilecek yeniden lekelenmeleri engellemede de etkili olur. Yüze PRP tedavisi daha parlak, açık renkli bir cilt elde etmeye yardımcı olur.

PRP Yüz Gençleştirme Sık Sorulanlar

PRP Göz Altı Morluklarının Tedavisinde İçin İşe Yarar Mı?

PRP, göz altı morlukları için cerrahi olmayan doğal bir tedavi seçeneğidir. Ciltteki zayıflayan kolajen ve elastini onararak göz altı elastikiyetini de arttırabilir.

PRP Yüze Faydaları Nelerdir?

 • PRP yüz tedavisi sivilce izlerinin azaltılmasında,
 • PRP yüzde leke tedavisinde,
 • PRP yüzde kırışıklık tedavisinde,
 • PRP yüz derisinde sıkılaşma ve gözeneklerin azaltılmasında,
 • PRP ameliyatsız bir işlem ile yüz derisinin kalitesinde artış isteyenlere,
 • PRP cilt kalitesinde ve nemlenmesinde artış isteyenlere başarı ile uygulanabilen bir tedavidir.

Yüze PRP Sonrası Yüz Yıkanır Mı?

PRP sonrası en az 6 saat yüzün suyla temasından kaçınılmalıdır. Makyaj yapılmamalı, doktorunuzun önermediği herhangi bir krem kullanılmamalıdır.

Yüze PRP Kırışıklıklara İyi Gelir Mi?

PRP yüz, göz çevresindeki kırışıklıklar, yanaklar ve orta yüz bölgesi, boyun, göğüs ve dekolte, el ve kollar üzerine uygulanabilir. Yüze PRP tedavisi ile deride kanlanma artışı, dermiş tabakasında kollajen ve elastin liflerinde artış ile ince kırışıklıkların ve çizgilerin dolması ve yüzde derin nemlenme sağlanabilir.

Yüze PRP Kaç Yaşında Yapılmalı?

Yüze PRP her yaşta yapılabilir. Özellikle sigara içenlerde yüz derisinde hasar ve sigaranın damar yapıları etkileyerek yarattığı beslenme bozukluğu sebebi ile daha fazla tavsiye etmekteyiz. Dolayısıyla, sigara damarları etkileyerek yüz derisinde kanlanmayı azaltır. PRP yaparak damarsal büyüme faktörlerinden zengin serumu yüze enjekte ederek cildin daha çok beslenmesi sağlanabilir.

Yüz PRP’si Ne İşe Yarar?

Yüz PRP’ si birçok alanda kullanılmaktadır. Vücutta bir yaralanma olduğunda kandaki ve dokudaki büyüme faktörleri ve diğer pek çok yara iyileştirici faktörler hasarlanmış bölgeye kan yolu ile göç eder. PRP bu büyüme faktörlerinin konsantre olarak yüze uygulanarak yaşlanmaya, güneşe veya sigaraya bağlı olarak gelişen cilt hasarını yoğun bakıma alır. Ciltte kan damarlarını arttırır, artan kollajen ve elastin lifler ile parlaklık ve canlılık kazandırır, cildi sıkılaştırır.

PRP Güneş Lekelerini Geçirir Mi?

PRP (Trombositten Zengin Plazma) ile ince kırışıklıkların, sivilce izlerinin ve güneş lekelerinin tedavisinde başarılı sonuçlar alındığını görülmektedir.

0(533) 458 46 40