Altın İğne

Altın İğne Nedir, Altın İğne Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yaşlanma, güneş ve ultraviole ışınlarına maruz kalma, mevsimsel geçişlere, hava kirliliği ve çalışma koşulları gibi pek çok stres faktörü cildimiz üzerinde istenmeyen etkiler oluşturur. Dış etkenler ve uyaranlara açık olması sebebiyle de diğer organlara nazaran çok daha hızlı yaşlanan ve dokusu bozulmaya açık olan cildin özellikle de yirmili yaşlardan itibaren daha fazla ve daha sık bakım ve desteğe ihtiyacı vardır. Kırışıklık ve lekelerin oluşuması, orta yaşlarla birlikte en yaygın ve yoğun olarak görülen cilt problemleri arasında yer alır. Daha sağlıklı, daha canlı ve genç görünen bir cilt yapısının elde edilebilmesi için son yıllarda gelişen medikal teknoloji ile birlikte yenilikçi etki alanı geniş uygulamalar yapılmaktadır. Lazer ışınları ve radyo dalgaları ile yapılan uygulamalar bunların büyük bir kısmını oluşturur. Fraksiyonel radyo frekans radyo dalgaları, FRF uygulaması veya daha basit bir isimlendirme ile altın iğne uygulaması, son yıllarda cilt üzerinde güvenle uygulanan yenilikçi işlemlerden biridir. Bu uygulama ile cilt yüzeyine etki edilmeden direkt olarak cilt altı amaçlanır ve cildin daha canlı, parlak, gergin,genç bir görünüme ulaşması sağlanmaktadır. Kolay bir işlem olmasının yanında herhangi bir kesik veya yara olmadan cerrahi işlemsiz bir biçimde yüz gençleştirme sonucu elde edilir.  Altın iğne uygulama işlemi sonucunda ağrısız, acısız bir şekilde çok daha sağlıklı,ışıltılı ve güzel bir cilt görünümüne sahip olmak mümkündür.

Altın iğne nedir?

Altın iğne, fraksiyonel radyo frekans uygulaması olarak da adlandırılan bir cilt gençleştirme ve güzelleştirme uygulamasıdır. Yaşlanma ve çevresel etkilerden kaynaklı olarak ciltte oluşan deformasyonlar, lekelenmeler ,yaşlanma belirtileri ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya, cildi daha canlı, parlak ,ışıltılı ve genç göstermeye yardımcı olur. Seanslar şeklinde yapılan altın iğne işleminde seans sayısına işlemi uygulayan hekim tarafından cildin durumuna ve çalışılacak bölgeye bakılarak karar verilir. Hedeflenmiş olan cilt görünümüne kaç seansta ulaşılabileceği, ciltteki deformasyonların miktarına ve seviyesine bağlıdır. Altın iğne uygulaması, hem yüzde hem de vücudun diğer bölgelerinde güvenle ,sorunsuz bir şekilde uygulanabilir. Cerrahi girişimler gerektirmeyen bir işlem seçeneği olduğundan hastalar kısa bir süre ayırarak bu işlemi yaptırabilir. Yara izleri, istenmeyen kızarıklıklar, ödem süreleri iyileşme süreleri olmadan işlem yapılabilir. İşlem için kullanılan cihaz cildin yüzeyini etkilemezken , alt yüzeylere yüksek frekansta enerji gönderir. Cildin alt tabakalarına kontrollü olarak hasar verilirken vücuttaki iyileşme süreleri ile doğal kolajeni uyarır. Bu sayede lekeler, kırışıklıklar ve yara izleri iyileştirilir, cildin kendini yenilemesi desteklenir. İşlemde altın iğnelerin kullanılmasının sebebi ise enerjinin dağılımını engelleyerek cilt dokusunun zarar görmesini engellemek, aynı zamanda enerji kaybını en aza indirmektir.

Altın iğne uygulaması hangi durumlarda yapılır?

Altın iğne, birçok cilt pürüzünü ve yaşlanma belirtilerini tedavi edebilme özelliğine sahip olan bir cilt yenileme işlemidir. Kullanım alanı oldukça geniştir. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Yanık ve yara izlerinin tedavileri,
 • Kilo alıp vermeye veya hamileliğe bağlı olarak oluşan çatlakların giderilmesi,
 • Yaşlanma belirtilerinin giderilmesi,
 • İnce kırışıklıkların yok edilmesi,
 • Boyun, gıdı ve dekolte bölgelerinin görünümünün düzeltilmesi,
 • Akne ve izlerinin tedavisi,
 • Göz çevresi morluklarının giderilmesi,
 • Gözeneklerin sıkılaştırılması,
 • Vücutta form kaybı ve sarkıklıkların söz konusu olduğu bölgelerin düzeltilmesi,
 • Cilt lekelerinin giderilmesi gibi alanlarda da altın iğne uygulamasından yararlanılabilmektedir.

Altın iğne uygulaması nasıl yapılır?

Altın iğne uygulaması, diğer birçok cilt düzenleme ve gençleştirme işlemine göre çok daha kolay uygulanır ,basit ve ağrısız bir yöntemdir. Uzun saatler ayırmayı gerektirmediği , cerrahi işlemlere gerek kalmaması , bu tekniğin son yıllarda sıklıkla kullanılmaya ve tercih edilmeye başlanmasının başlıca nedenleri arasındadır. Seanslar şeklinde uygulanan bu yöntemle altın iğne tedavisinde bir seansın süresi, üzerinde çalışılan bölgeye göre değişkenlik gösterse de genellikle 30-45 dakika aralığındadır. İşlem sonrasında hastaların hastanede kalması gerekmez ve gerekli bilgilendirmeler yapıldıktan sonra işlem bitiminde hemen taburcu edilir. Tedavinin kaç seans devam edeceği ve her bir seansın ne kadar süreceği, hangi sıklıkla tekrarlanacağı gibi konulara uygulama yapılacak olan bölge detaylı bir şekilde muayene edildikten sonra işlemi gerçekleştirecek olan hekim tarafından karar verilir. İşlem planlanması yapıldıktan sonra randevu günü geldiğinde hasta öncelikle işleme hazırlanır , FRF uygulaması öncesinde işlemin yapılacağı bölge steril hale getirilir. Sonrasında acı hissinin en aza indirilebilmesini amaçlayan lokal anestezik kremler uygulanır. Kısa bir süre kremin etki etmesi beklendikten sonra işleme geçilir.

Fraksiyonel radyo frekans cihazı ve altın iğne uçları yardımıyla cilt altına yüksek frekanslı radyo dalgaları verilerek kontrollü tahribat sağlanır. Ortalama 35-40 dakika boyunca işleme devam edilir. İşlem sonrasında ciltte kızarıklıkların oluşması beklenen durumlardandır , bunlar birkaç saat içerisinde kendiliğinden kaybolur. Uygulama sonrasında hasta günlük yaşamına hemen dönebilir, sonraki gün ise iş hayatına devam edebilir. İşlem sonrasında cilt güneş ışınlarına karşı korunmalıdır. Bunun için yüksek koruma faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Altın iğne uygulamasıyla ilk seans sonrası ile birlikte etkiler görülmeye başlar. İşlemin bitmesinin ardından deri altındaki onarım süreci bir süre boyunca devam eder. Bu nedenle her geçen gün sonuçlar daha da belirgin hale gelir. Hekim tarafından önerilen sıklıklarla tam olarak istenilen sonuca ulaşılana kadar seanslara devam edilmelidir.

Altın iğne hangi bölgeler için uygundur?

Altın iğne uygulaması, hem yüz hem de vücutta kolaylıkla uygulanabilen bir yöntemdir. Cildin gençleştirilmesi, canlandırılması, parlak bir görünüm elde edilmesi ve cilt kusurlarının giderilmesi işlemi vücutta istenilen herhangi bir bölge için uygulanabilir hale getirmektedir. Bacaklarda geniş alanlara yayılmış olan çatlakların tedavisi gibi büyük çalışma alanı gerektiren uygulamalarda ve bir kaç bölgeye birden işlem uygulanması halinde seans süresi normale nazaran biraz daha uzun olur. Her bölgenin işleme vereceği yanıt süresi farklı olabileceğinden ,hedefe yönelik olarak uygulanan tedavi yöntemi değişiklik gösterdiğinden farklı bölgeler için farklı randevu tarihleri verilebilir. Uygulamadan istenilen sonucun alınabilmesi ve tedavi başarısının arttırılabilmesi için seanslara düzenli katılım sağlanması önemlidir.

Altın iğnenin avantajları nelerdir?

Cilt yenileme ve gençleştirme işlemleri için kullanılabilen çok sayıda yöntem ve cihaz mevcuttur. Bunlardan hangisinin veya hangilerinin tercih edilmesi gerektiğine hekim önerileri doğrultusunda karar verilmelidir. Altın iğne ile radyofrekans uygulaması kolay ve basit uygulama aşamalrı barındırması ve hasta konforunun en üst düzeyde olması nedeniyle son yıllarda en fazla tercih edilen cilt yenileme tekniklerinden biridir. Bu tekniğin diğer cilt yenileme ve gençleştirme tekniklerine göre sağladığı avantajlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Ciltte pullanma, kabuklanma veya soyulma oluşmaz.
 • Şişlik, morluk ve uzun süreli kızarıklıklar söz konusu olmadığından uygulamanın yapıldığı dışarıdan fark edilemez.
 • Geçici değil kalıcı etkiler elde edilir.
 • İlk seanstan itibaren kolaylıkla fark edilebilir olumlu etkiler gözlenir.
 • Hastanede kalmayı gerektirmez, hasta hemen günlük yaşamına geri dönebilir.
 • Cilt yenileme ve kusurları giderme üzerindeki etkileri bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir tekniktir.
 • Her türlü cilt tipinde ve ten renginde kullanılabilme imkanı sunar.
 • Cerrahi girişimler içermez ve kısa süreli bir işlem olduğundan hasta konforunu ön planda tutar.

Altın iğne tedavisi konusunda sıklıkla merak edilen konulardan bir tanesi de altın iğne fiyatları ve tedavi maliyetleridir. Her hastada çalışılması gereken bölgenin alanı ve deformasyonun yoğunluğu farklı olacağından fiyat değişkendir. Hekimin yapacağı muayenenin ardından fiyat, seans sayısı, seans aralıkları gibi konularda detaylı bilgileri alabilirsiniz. Eğer siz de cilt lekeleri, çatlaklar, sivilce izleri, kırışıklık ve benzeri sorunlardan şikayetçiyseniz altın iğne uygulaması yaptırabilirsiniz. Kısa vakitler ayırarak seanslar şeklinde yaptıracağınız bu işlemin ardından daha genç, güzel ve canlı görünen bir cilde sahip olabilirsiniz.

Cilt gençleştirme ve yenilemede kullanılan radyofrekans teknolojisi ile birleşen altın iğne hakkında sıkça sorulan soruları sizin için derledik.

 1. Altın iğne etkisini ne zaman gösterir?
  Uygulama bitiminden sonra etkiler hissedilir. , 1 ay içerisinde en yüksek seviyeye ulaşır ve 3 aylık bir zaman diliminde iyileşme gözlemlenir.
 2. Altın iğne tedavisi nerede yapılıyor?
  Altın iğne cilt bakımı kliniklerinde, cilt uzmanları tarafından yapılan cihazlı bir cilt yenileme ve gençleştirme tekniğidir.
 3. Altın iğne ne işe yarar?
  Altın iğne cerahi işlem gerektirmeyen germe yöntemlerinden biridir. Cildi sıkılaştırır, gençleştirir, daha canlı ve parlak görünmesini sağlar. Ayrıca lekeleri giderir, gözenekleri sıkılaştırır, akne çukurlarını yok eder.
 4. Altın iğnenin etkisi ne kadar sürer?
  Altın iğne işleminin sonuçları uzun süre kalıcıdır. En az 2-4 seanstan oluşan protokolleri uygulamak gerekir. Tek seans altın iğne uygulaması genç bir ciltte etkisini 3 ile 6 ay arasında gösterir. İleri yaşlarda bu süreler tek seans için daha kısadır. Uzun süre kalıcı sonuçlar için cilt uzmanı tarafından oluşturulmuş olan planı takip etmek etkili ve gerekli olacaktır.
 5. Altın iğne nasıl yapılır?
  Uygulama öncesi cilt temizlenip streil hale getirilir ve anestezik kremle işleme hazır hale getirilir. İncecik altın iğneler ile cilt yüzeyine mikro kanallar açılır. Böylece yüksek frekanslı radyo dalgaları cilt altı dokulara etkili bir şekilde iletim sağlanır.
 6. Altın iğne uygulamasının avantajları nelerdir?
  Birden fazla etki alanı oldukça yaygın etki alanı vardır , cilt gençleştirmenin yanı sıra cilt lekelerinden, akne,gözenek ve yara izlerinden kurtulmanızı sağlar. Yüz hatlarını belirginleştirir. Ameliyatsız, izsiz, ağrısız ve yara izi olmadan yüz gençleştirme sağlar. Ayrıca yüz germe ameliyatları ile kıyaslandığında altın iğne fiyatları çok daha ekonomik bütçeler olarak karşımıza çıkmaktadır.
 7. Kimler altın iğne yaptırabilir?
  Yüz gençleştirmeye ,sıkılaştırmaya istek ve ihtiyacı olan her yaştan kadın ve erkek altın iğne işleminden yararlanabilir. Altın iğne ergenlik döneminden kalma derin ya da kabarık yerleşimli akne ve lekeler üzerinde de etkilidir. Gelişimini tamamlamış her yaş ve cinsiyetten kişi için kullanımı uygundur.
 8. Kimler altın iğne yaptıramaz?
  Hamile ve emzirme dönemindeki kadınlar için önerilmez. Açık yara, enfeksiyon, uçuk, egzama, sedef, roses gibi cilt hastalıkları olanlar için altın iğne uygulanamaz. Kalp pili kullanan kişiler altın iğne yaptıramaz.
 9. Altın iğne hangi cilt tedavilerinde etkilidir?
  Sarkma ve cilt kırışıklıklarının giderilmesinde ve tedavisine kullanılan altın iğne anti-aging koruma sağlar. Leke, akne ve yara izi gibi cilt problemlerinin tedavisinde uygulanır. Soluk ten, soluk cilt rengi gibi yaygın cilt sorunlarının tedavisinde son derece etkili bir işlemdir.
 10. Altın iğne hangi mevsimde yapılır?
  Güneş ışınlarına maruz kalmamanız halinde ve korumak koşuluyla altın iğne yaz aylarında da uygulanabilir fakat güneşin kızgın olmadığı kış ve bahar mevsimleri altın iğne uygulaması için en uygun zaman dilimleri arasındadır.
 11. Altın iğne için yaş sınırlaması var
  18 yaşından küçük, gelişim çağındaki genç kadın ve erkekler altın iğne uygulaması için uygun aday değildirler. Yetişkinler arasında altın iğne için üst yaş sınırlaması yoktur. İleri yaşlarda da güvenle uygulanabilir.
 12. Tek seans altın iğne işe yarar mı?
  Altın iğne yapıldığı andan itibaren cilt hızla kendini yenilemeye başlar, dolayısıyla seans bazlı etkileri oldukça belirgindir. Akne çukurları gibi kapsamlı bir tedavi amacınız varsa tek seans yeterli olmayacaktır. Anti-aging, cilt sıkılaştırma, kırışıklık ve sarkma tedavileri 4-6 seans şeklinde uygulanır.
 13. Altın iğne nerede kullanılır?
  Yüz bölgesinin tamamı, dekolte kısmı , boyun ve gıdı bölgesi, göz çevresi, eller altin iğnenin kullanım alanlarıdır. Vucüt çatlaklarında da karın, bacak, basen, kollar ve bel çevresi  altın iğne uygulanabilir bölgelerdendir.
 14. Altın iğne kaç günde bir yaptırılır?
  Altın iğnenin en az 1 ay sonra yeniden yapılması önerilir.. Derinleşmiş akne çukurları gibi derinlemesine uygulama gerektiren tedavilerde, diğer uygulamalarla kombine edildiğinde nadiren daha sık uygulanabilir.
 15. Altın iğne yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler?
  Daha önce yaptırmadıysanız, işlemin neye benzediğini anlamak için altın iğne uygulaması içeren birkaç video izlemekte ve hakkında yazılmış bilgilendime metinlerini okumakta fayda var. Cildin kızarması, gözeneklerin kısmen kanaması, bu uygulamada beklenen sürece dahil semptomlardır.
 16. Altın iğne sonrası dikkat edilmesi gerekenler?
  Güneş ışınlarına maruz kalmamak , güneş kremi kullanmak dikkat edilmesi gereken en önemli tedbirdir. İşlemin ardından ilk 24 saat cildin suyla temasından kaçınılmalıdır.
 17. Altın iğne iyileşmesi kaç gün sürer?
  işlem esnasında belirgin hale gelen kızarıklar ,birkaç saat sonra belirgin olarak geçmeye başlar. İşlemden bir gün sonra ise bahsedilen etkiler tamamen iyileşir.
 18. Altın iğne sonrası cilt soyuluyor mu?
  Cilt yüzeyinde belirgin ,rahatsız edici bir kabuklanma yaşanmaz. Soyulma olmaz. Daha çok dökülme şeklinde bir yenilenme yaşanmaktadır.
 19. Yazın altın iğne yapılır mı?
  Güneşe direk maruz kalınmadığı, güneş kremi ile yüz korunduğu sürece yaz mevsimi altın iğne yaptırmaya engel değildir. Altın iğne yaptırıp, güneşlenmek cilt lekelenmesine neden olabilir.
 20. Altın iğne yılda kaç kere yapılır?
  Düzenli cilt bakımlarını rutin ve aksatmadan yapan, yetişkin bir kadın ya da erkek yılda 2-3 defa uygulayacağı altın iğne tedavisi sayesinde yıllara meydan okuyabilir. Düzenli bakım yaptırmayan, cilt bakım rutininde aksaklıklar olan kişiler için elbette bu sorunun cevabı değişkenlik gösterecektir.
 21. Altın iğne sonuçları nasıl? Altın iğne yaptıranlar memnun mu?
  İlk seanstan itibaren altın iğne uygulamasının sonuçları oldukça belirgin ve memnuniyet vericidir. Cildin gereksinimlerine uygun prosedür tamamlandığında sonuç çok daha etkili ,gözle görülür ve uzun süre kalıcıdır.
 22. Altın iğne kırışıklıklar üzerinde etkili mi?
  son derece etkilidir. Altın iğne cerahi işleme gerek kalmadan yüz germe ve gençleştirme tekniği olarak bilinmektedir. İğneli radyofrekans tedavisinin birincil etki alanı kırışıklıklardır.
 23. Gözenek sıkılaştırmak için kaç seans altın iğne yapılması gerekir?
  Gözeneklerin ne kadar büyümüş olduklarına, cilt tipine ve yapısına, gözenek büyümesinin cildin hangi bölgesinde daha ve sık yoğun olduğuna göre seans sayısı değişkenlik gösterebilir. Ortalama seans süresi 4 olarak belirlenir.
 24. Leke tedavisinde altın iğne işe yarar mı?
  Altın iğne cilt yenileme tekniği olarak uygulandığı için lekeler üzerinde doğal olarak etki eder, cilt tonunu ve görünümünü dengeler.
 25. Altın iğne akne skarı tedavisinde etkili mi?
  Evet, altın iğnenin en etkili olduğu tedavilerden biri akne skarlarıdır.
 26. Altın iğne hangi uygulamalarla kombine edilebilir?
  Altın iğne, CO2 Fraksiyonel Lazer ile kombine edildiğinde cilt yenilemede muhteşem sonuçlar yaratır. Hydrafacial’ın derin nemlendirme ve derin temizleme özelliği ile birleştiğinde ise cilt sıkılaştırma ve gençleştirmede çok memnun kalınan sonuçlar elde etmemizi sağlamaktadır. Birçok başka kombinasyon uygulamak da mümkündür. Altın iğne genel cilt bakımı rutinlerinizin arasına 3-6 ay ara ile uygulanmak üzere monte edilebilir.
 27. Altın iğne zararlı mı?
  Uygulama esnasında ciltte oluşan kızarıklık haricinde22 hiçbir yan etkisi yoktur. Bu kızarıklık 2 saat içinde hafifler, 12 saat sonra tamamen kaybolur.
 28. Altın iğne sonrası ne tür bakımlar yapmak iyi olur?
  Altın iğne derin dokularda kolajen üretimini tetiklediği için cilt altı dokuları besleyecek bakımlar, altın iğnenin etkilerinin çok daha iyi bir şekilde ortaya çıkmasını sağlar. Cilde kolajen desteği veren ürünler kullanabilir ve Hydrafacial gibi yüksek nem sağlayan bakımlarla cildi destekleyebilirsiniz.
 29. Altın iğne anestezi ile mi yapılıyor?
  Evet. Bazı ciltler fazla hasas ya da ağrı hissine aşırı duyarlı olabilirç . Acı hissi, aldığınız bakımın ve hizmetin konforunu düşürür. Bu yüzden de uygulama öncesi işlem yapılacak bölgeye anestezi kremleri kullanılmaktadır.
 30. Ne sıklıkla altın iğne yaptırabilirim?
  İşlem sonrası ilk bir ay tavsiye edilmez ve ihtiyaç da yoktur çünkü iyileşme süreci devam etmektedir. Tedavinin gidişatına göre ilk seanslar 2 ay ara ile yapıldıktan sonra 3 ile 6 ay arasında tekrarlanabilir. Böylece altın iğne uygulamasından çok daha fazla etki elde etmiş ,ugulamanın verimliliğini artırmış oluruz.
 31. Erkekler altın iğne yaptırabilir mi?
  Altın iğnenin, özellikle sakal üstü bölgede oluşan çukur, yara izi gibi problemleri olan erkekler için en ideal cilt bakım yöntem, olduğu ifade edilebilir. Derinleşmiş alın çizgileri, kaş arası kırışıklıkları altın iğne ile giderilebilir.
 32. Altın iğne sonuçları kalıcı mı?
  Evet altın iğne, sonuçları uzun süre kalıcı bir uygulamalardandır. Tedavinin içeriğine göre en az 4 seans olarak planlanmalı ve sonrasında 6 ayda bir tekrar edilmelidir. Böylece anti-aging koruma sağlanmış olur ve cildiniz her zaman ışıltılı görünür.
0(533) 458 46 40